Členové studentských komor všech senátů jednali v Pevnosti poznání

Foto: Jakub Žák
Neděle 28. duben 2019, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

V prostorách Pevnosti poznání se uskutečnilo setkání členů studentských komor všech akademických senátů působících v rámci Univerzity Palackého a zástupců Kolejní rady UP. Hlavním cílem setkání bylo sdílení zkušeností a otevření diskuze o tématech s mezifakultním přesahem, jako je například internetové připojení v univerzitních objektech, dopravní situace či mobilita studentů.

„Potěšilo mě, že se na téměř každé fakultě našel někdo, kdo si udělal čas a přišel do Pevnosti poznání sdílet své zkušenosti s ostatními. I když studujeme, dle mého soudu, v nejkrásnějším studentském městě a na špičkové domácí univerzitě, je co zlepšovat," řekl Michal Nguyen, člen Akademického senátu filozofické fakulty.

Jedním z důležitých bodů, kterým se studenti zabývali, byl stav připojení k internetu v jednotlivých prostorách Univerzity Palackého. „Po rozsáhlé diskuzi jsme došli k tomu, že studenti se bez větších problémů připojí pouze na několika fakultách. Naopak například v prostorách přírodovědecké fakulty, filozofické fakulty a kolejí je situace neuspokojivá a vyžaduje okamžité řešení," uvedl Jakub Žák, člen Akademického senátu přírodovědecké fakulty.

Studenti na svém zasedání hovořili také o dopravní situaci v okolí fakult, zároveň si předali zkušenosti z fungování jednotlivých senátů a kolejní rady a zaměřili se na další aktuální problémy. „Šlo například o informovanost zahraničních studentů ohledně povinných poplatků za svoz odpadu. V tomto případě k celé záležitosti přistupuje Správa kolejí a menz velmi aktivně a vstřícně," dodal Jakub Žák.

Všichni zúčastnění se také shodli, že výstupy z tohoto setkání mohou být přínosné nejen pro jednotlivé fakultní senáty, ale i pro senát univerzitní. Studentští zástupci nabídli, že se některé body pokusí otevřít na jeho nejbližším zasedání.

„Setkání akademických senátorů a Kolejní rady UP ukázalo, že studenti jsou schopni se aktivizovat a napříč jednotlivými fakultami hledat řešení nejrůznějších problémů, které se u nás vyskytují. Najde se mezi nimi i řada takových, kteří rádi přiloží ruku k dílu a pomohou Univerzitě Palackého ještě k výjimečnějšímu postavení mezi univerzitami," doplnil Michal Nguyen.