Dar zaměstnanců a studentů práv: 55 500 korun pro nadační fond nesoucí jméno studenta

Petr Zoubek studoval PF UP od září 2014. Repro: NFPZ
Neděle 22. prosinec 2019, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Tak jak k Vánocům patří slovo pomáhat, tak k vánočnímu večírku právnické fakulty už několik let patří dobročinná dražba zážitků. Zaměstnanci, studenti, absolventi a příznivci fakulty v letošní dražbě a následnými finančními dary vybrali na dobrou věc celkem 55 500 korun. Peníze pošlou na účet Nadačního fondu Petra Zoubka, jenž nese jméno studenta práv, který letos podlehl rakovině.

O účelu dražby rozhodlo vedení fakulty. Vybíralo z tipů, které posílali zaměstnanci a studenti. „Letos byla volba poměrně snadná a smutná zároveň. Petra Zoubka mnozí znali osobně a jeho předčasný odchod zasáhl celou fakultu. Těší mě, že opět bylo co dražit a že byl o aukci zájem,“ řekla Zdenka Papoušková, děkanka právnické fakulty. Sama nabídla do aukce zážitek a po jejím skončení vydraženou částku svým finančním darem „zaokrouhlila“. Koupit se dala například francouzská snídaně, šabatová večeře, výlet do Bruselu či Bratislavy, lyžařský výlet do Jeseníků nebo lístky do divadla či kina. Dražba nakonec vynesla 50 000 korun a následné finanční dary dalších 5 500 korun.

Pomáhat přišla na večírek i skupina doktorandů z PF UP. Část z nich vydražila víkendový pobyt na chalupě proděkana Maxima Tomoszka a jeho ženy Veroniky. „Bylo to naprosto spontánní přihazování a rozhodnutí, že do toho s kolegy půjdeme. Když můžeme pomoci, rádi pomůžeme,“ řekla Monika Kováčová, studentka doktorského programu Teoretické právní vědy. Do Bratislavy se v doprovodu Ondreje Hamuľáka z katedry mezinárodního a evropského práva zase podívá Jiří Stýblo, student magisterského oboru Právo, se svými kamarády. „Petr Zoubek byl jeden z první z právnické fakulty, s kým jsem se setkal. Na seznamováku mi dělal průvodce,“ vzpomněl Jiří Stýblo.

Ještě na večírku předala děkanka šek na 50 000 korun zástupcům nadačního fondu – rodičům zesnulého studenta a Kristýně Beníčkové, přítelkyni Petra Zoubka a současné studentce práv. „Kdyby tu dnes Peťa mohl být s námi, zřejmě by se tu bavil jako čerstvý absolvent. Ale bohužel… Cením si toho, že jste si vybrali právě náš fond. Velký dík patří všem, kteří věnovali zážitky, a vám všem, kteří jste přihazovali. Peníze použijeme na nákup přístroje, který usnadní léčbu pacientům kliniky hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava, kde byl Peťa hospitalizován,“ řekla Renáta Zoubková, matka zesnulého studenta.

Nadační fond Petra Zoubka má za cíl podporovat právě hematoonkologické oddělení Fakultní nemocnice v Ostravě a také výjimečné studenty PF UP. Založen byl posluchači práv – Kristýnou Beníčkovou a Luďkem Plachkým – v roce 2019 krátce potom, co Petr Zoubek podlehl rakovině.