Děkan lékařské fakulty Josef Zadražil složil inaugurační slib

Inaugurace děkana LF Josefa Zadražila.
Fotogalerie: Martin Višňa
Středa 23. říjen 2019, 12:00 – Text: Martin Višňa

V Arcibiskupském paláci byl slavnostně uveden do funkce nový děkan lékařské fakulty Josef Zadražil. Jako nástupce Milana Koláře, který vedl fakultu po dvě funkční období, ho zvolil Akademický senát LF UP vloni na podzim. Děkanskou insignii převzal Josef Zadražil z rukou prorektora Víta Zouhara.

Ještě předtím než nový děkan složil svůj inaugurační slib, prorektor poděkoval jeho předchůdci Milanu Kolářovi za spolupráci v uplynulých osmi letech a předal mu pamětní medaili UP. „Bylo to osm let dlouhých, nebo vlastně krátkých? Teď mi to připadá jako mžik. Vykonával jsem funkci děkana s velkou hrdostí a potěšením a vždy jsem se snažil pro naši fakultu i univerzitu činit to nejlepší. Z celého srdce děkuji všem, kteří mi pomáhali a bez jejichž podpory by nebylo možné předávat fakultu svému nástupci jako stabilizovanou a sebevědomou instituci, která patří mezi nejlepší lékařské fakulty nejen v České republice, ale i v zahraničí,“ uvedl Milan Kolář v krátké děkovné řeči.

Druhé funkční období Milana Koláře ve funkci děkana se završilo 31. května letošního roku. S 1. červnem úřad převzal dosavadní přednosta III. interní kliniky – nefrologické, revmatologické a endokrinologické Josef Zadražil, jako devatenáctá osobnost v čele fakulty od obnovení olomoucké univerzity v roce 1946. „Dovolte mi vám popřát nejen mnoho sil a energie, ale také abyste mohl často opakovat větu vašeho předchůdce: to není nic, co bychom nezvládli,“ popřál novému děkanovi prorektor Vít Zouhar při předávání děkanské insignie.

Josef Zadražil (* 1954)

Přední český nefrolog, profesor v oboru Vnitřní nemoci, absolvent LF UP. Od roku 1988 působil jako vedoucí lékař nefrologického oddělení III. interní kliniky LF a FNOL, od roku 2012 tuto kliniku vedl. Věnuje se nefrologii (diagnóza a léčba ledvin, transplantace a dialýza), zaměřuje se na rozvoj transplantologie, patogeneze a léčbu chronické rejekce (odmítnutí štěpu), vyšetřovací metody v nefrologii nebo imunosupresní léčbu. Je autorem či spoluautorem více než 130 publikací, na svém kontě má také přes sto přednášek na konferencích v zahraničí či s mezinárodní účastí, jeho h-index má aktuálně hodnotu 13. Za zásluhy o rozvoj nefrologie byl jmenován čestným členem České nefrologické společnosti, dále je členem České transplantační společnosti, České internistické společnosti a dalších. V roce 2014 obdržel stříbrnou medaili UP za zásluhy o rozvoj UP.

„Je to pro mne nesmírná čest a pocta, že jsem byl do čela naší fakulty zvolen. S lékařskou fakultou je spojen celý můj profesní život. Ujišťuji vás, že jsem si vědom velké odpovědnosti, která s tímto úřadem souvisí. Roli děkana chápu především jako službu akademické obci a udělám vše pro to, abych zachoval její jednotu a pečoval o důstojné, přátelské a tvůrčí prostředí. Využiji veškeré své zkušenosti, schopnosti a pracovní nasazení pro udržení a posílení dobrého jména a výborných výsledků naší fakulty. Budu prosazovat otevřenost, spolupráci a konstruktivní řešení problémů,“ slíbil ve Slavnostní dvoraně Arcibiskupského paláce Josef Zadražil.

Ve svém projevu také poděkoval předchozímu vedení za skvěle odvedenou práci a představil přítomným svůj proděkanský tým, o němž je přesvědčen, že je zárukou dalšího pozitivního směřování lékařské fakulty. Přiblížil i tři základní faktory, které vnímá jako pilíře růstu fakulty: další zlepšování kvality výuky, podporu vědecko-výzkumné činnosti a další rozvoj úzké spolupráce s Fakultní nemocnicí Olomouc, též s fakultou zdravotnických věd nebo Vojenskou nemocnicí Olomouc.

Akademický senát LF UP o nástupci Milana Koláře rozhodl koncem loňského listopadu. O post děkana fakulty se ucházeli dva kandidáti, pro nefrologa Josefa Zadražila v tajné volbě hlasovalo 19 z 36 senátorů. Funkční období nového děkana potrvá do 31. května 2023.

Proděkanský tým J. Zadražila

Milan Kolář – proděkan pro legislativu, vnitřní organizaci a vnější vztahy a statutární zástupce děkana

Petr Kaňovský – proděkan pro vědu, výzkum a grantovou činnost

Hana Kolářová – proděkanka pro studium Všeobecného lékařství 1.–3. ročníku