Děkan Peter Tavel složil inaugurační slib

Peter Tavel, děkan cyrilometodějské teologické fakulty, při inauguraci v Arcibiskupském paláci.
Fotogalerie: Milada Hronová
Pondělí 25. únor 2019, 14:24 – Text: Milada Hronová

V olomouckém Arcibiskupském paláci byl slavnostně uveden do funkce zvolený děkan cyrilometodějské teologické fakulty Peter Tavel. Děkanskou insignii převzal z rukou rektora Jaroslava Millera.

Peter Tavel byl děkanem zvolen podruhé a rektor univerzity Jaroslav Miller ho pro funkční období 2018 – 2022 jmenoval loni v září. Ve funkci potvrdil děkana Tavela na další čtyři roky fakultní senát i Kongregace pro katolickou výchovu v Římě.

„Jsem vděčný, že můžu žít v této době, kterou považuji za výjimečnou a jedinečnou.  Přebírám na tomto místě zodpovědnost za fakultu a pokusím se uchopit tu neopakovatelnou příležitost, kterou dnes společně s fakultou mám,“ řekl Peter Tavel.  Ve své inaugurační řeči, kterou pronesl ve zcela zaplněné Slavnostní dvoraně Arcibiskupského paláce, se hned v úvodu pozastavil nad stavem současného vysokého školství. Podle něj je až příliš dostupné. Posteskl si i nad nynější situací, ve které místo toho, aby studenti zápolili o možnost studia, školy bojují o studenty. Před shromážděnou akademickou obcí zdůraznil potřebu vstupovat do diskuzí nad celospolečenskými tématy, připomněl potřebu služby a pomoci a naznačil i nutnost vize a perspektivy.

Už dříve Peter Tavel uvedl, že v následujícím čtyřletém období bude usilovat zejména o další zkvalitňování vědy, studia i o systematickou výchovu mladé vědecké generace. „Ať už bude existovat jakákoli nová metodika, pokud budeme i nadále publikovat v kvalitních časopisech, nic nepokazíme.“

Jeho prioritou bude posílit obor Teologie. „Máme kvalitní profesorský sbor, který navíc prochází generační obnovu, a přitom v našich velkých učebnách sedí pět, deset studentů. Obor je kvalitní, musí být ale také kreativní,“ zdůraznil.

Staronového děkana zvolil Akademický senát CMTF v dubnu 2018. Po udělení souhlasu vatikánské Kongregace pro katolickou výchovu se děkanského úřadu ujal 14. září.

V novodobé historii fakulty je Peter Tavel jejím šestým děkanem. Od znovuobnovení CMTF UP v roce 1990 stáli v jejím čele Vojtěch Tkadlčík, Ladislav Tichý, Pavel Ambros, Petr Chalupa a Ivana Vlková.