Děkan právnické fakulty pogratuloval Eduardu Vlčkovi k životnímu jubileu

Profesor Vlček se v pracovně děkana zapsal i do fakultní kroniky. Foto: Eva Hrudníková
Pondělí 17. únor 2020, 11:00 – Text: Eva Hrudníková

Výjimečné postavení má mezi zaměstnanci právnické fakulty Eduard Vlček, profesor na katedře teorie práva a právních dějin. Většina současných akademických pracovníků byla jeho studenty, a to i včetně posledních čtyř děkanů. Učí tu totiž nepřetržitě od jejího znovuobnovení v roce 1991. Eduard Vlček na konci února oslaví významné životní jubileum, osmdesáté narozeniny.

Poděkovat za odvedenou práci a pogratulovat k životnímu jubileu mu už stihli kolegové z katedry i děkan Václav Stehlík. „Chtěl bych vám za fakultu a za sebe popřát všechno nejlepší k vaším blížícím se narozeninám. A současně poděkovat za všechno, co jste pro fakultu udělal. Jste jediný ze současných akademických pracovníků, který tu působí po celou dobu od jejího znovuobnovení, tedy devětadvacet let. Odvedl jste kus práce a troufám si říct, že nesete paměť této fakulty. Přeji vám do dalších let hodně sil,“ řekl děkan jubilantovi při společném setkání. A přidal osobní vzpomínku. „Jsem jedním z mnoha, které jste učil. Vždycky jste byl pro mě symbolem noblesy a elegance. Vaše přednášky byly kvalitní po odborné stránce, a navíc jste nás dokázal vždy zaujmout.“

Poté děkan požádal Eduarda Vlčka o zápis do fakultní kroniky. „Přeji fakultě dobrého děkana, přeji děkanovi dobré spolupracovníky,“ připsal jubilant.

Právní historik Eduard Vlček má na fakultě poloviční úvazek a stále učí. „Tento semestr bude pro mě zlomový. Musím se rozhodnout, zda skončím, nebo ještě přidám rok. Byl bych nerad, aby se říkalo, že v Olomouci učí fosilie,“ naznačil s úsměvem své plány. Pro katedru teorie práva a právních dějin je stále plnohodnotných členem. „Profesor Vlček má dlouhodobě jedny z nejlépe hodnocených přednášek, nejlepší studentské evaluace. Je na něm vidět, jak má učení rád. Je v obdivuhodné fyzické a duševní kondici,“ uvedla Kamila Bubelová, vedoucí katedry teorie práva a právních dějin.

Eduard Vlček, rodák z Přerova, začal působit na PF UP hned v září 1991, kdy obnovená fakulta zahájila výuku. Vedl zde katedru, byl členem vědecké rady a také předsedou oborové rady. V letošním akademickém roce učí například předměty Dějiny trestního práva nebo Moderní právní dějiny evropských zemí.

Rozhovor s profesorem Vlčkem připravujeme do zPRÁVOdaje PF UP, který vyjde 26. února.

prof. JUDr. Eduard Vlček, CSc.

Narodil se 26. 2. 1940 v Přerově.

Promoval v roce 1962 na PF UK v Praze.

Od roku 1964 se věnuje akademické dráze, kdy nastoupil jako asistent a poté odborný asistent na pražské právnické fakultě.

Zlomový byl pro něj rok 1970, kdy přešel z Prahy na obnovenou brněnskou fakultu Univerzity J. E. Purkyně (dnešní Masarykova univerzita). V toce 1972 se stal kandidátem věd a o rok později docentem. V roce 1971 převzal vedení katedry dějin státu a práva. V této funkci s krátkými přestávkami zůstal až do roku 2008. V sedmdesátých a osmdesátých letech se významně podílel na řízení brněnské fakulty, nejprve jako proděkan poté jako děkan.

Od roku 1991 působí na PF UP v Olomouci, kde rovněž po několik let vedl katedru a byl členem vědecké rady fakulty. Stále má na fakultě poloviční úvazek.

Z jeho publikační činnosti je třeba zdůraznit zejména účast v autorských kolektivech různých učebnic Právních dějin. Je rovněž autorem učebnice dějin trestního práva a učebních textů pro nejnovější československé právní dějiny.
(zdroj: K. Schelle)