Den zdraví nabídl prevenci i nábor dárců kostní dřeně

Fotogalerie: Milada Křížková Hronová, Ivana Pustějovská
Pátek 25. září 2020, 8:00 – Text: (red)

Poradit se s odborníky a dozvědět se, co udělat pro své zdraví, mohli včera zaměstnanci Univerzity Palackého. Preventivní vyšetření, poradny i nábor do registru dárců kostní dřeně, to vše zahrnoval Den zdraví na UP.

Registrace na jednotlivá vyšetření, kontrola počtu příchozích a zvýšená hygiena, tyto podmínky stanovili organizátoři z oddělení lidských zdrojů UP, aby akce proběhla vzhledem k současné epidemiologické situaci v pořádku. Jednotlivá stanoviště byla rozmístěna na nádvoří Zbrojnice a ve Vydavatelství UP. Nábor dárců kostní dřeně se uskutečnil v UPointu.

„Den zdraví je součástí univerzitní strategie péče o zaměstnance, kterou postupně utváříme. Smyslem akce je osvěta v oblasti péči o zdraví našich zaměstnanců bez rozdílu pracovního zařazení a dále přiblížení dílčích preventivních programů. Zaměstnanci tak na jednom místě získají důležité informace o svém zdraví a případných zdravotních rizicích a mohou je tak využít jako impuls k návštěvě odborného lékaře. Den zdraví prezentuje také aktivity a zařízení UP, která se věnují zdravotní prevenci nebo zdravotní péči, případně poskytují možnosti sportovního vyžití,“ uvedla Milena Kysučanová, vedoucí oddělení lidských zdrojů.

Zatímco na Zbrojnici si mohli příchozí nechat vyšetřit například zrak nebo znaménka, v UPointu, informačním centru UP, mohli udělat i něco pro druhé. Pod heslem Zapiš se s Palackým někomu do života se tam totiž uskutečnil nábor do Českého národního registru dárců dřeně.

„Velmi děkujeme za tuto příležitost. Tu první jsme tady měli v roce 2017 a i nyní jsme za všechny mladé lidi, kteří za tímto účelem do UPointu přijdou, velmi rádi. Jejich věk je pro nás velmi důležitý, protože čím mladší máme dárce, tím lepší jsou pak i výsledky transplantací,“ uvedl František Mrázek za olomoucké centrum Českého národního registru dárců dřeně. Že Univerzita Palackého podporuje dárcovství, zdůraznil i rektor UP Jaroslav Miller, který přislíbil, že vždy, když bude potřeba, lze s podporou univerzity pro takto bohulibou akci počítat.

Akci spolu s UP připravil Spolek mediků LF UP, Aplikační centrum BALUO, Akademik sport centrum a Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra.