Dětská univerzita ukáže, jak pracuje srdce nebo jak sportují lidé na vozíčku

Děti učení v Pevnosti poznání baví.
Foto: Eva Hobzová
Středa 6. září 2017, 15:00 – Text: Martina Vysloužilová

Rodiče zvídavých dětí, které zajímá, jak vypadá studium na vysoké škole, mohou své potomky již teď registrovat na další kolo Dětské univerzity. Program nabitý vědomostmi i zábavou je určený pro posluchače od 8 do 12 let a aktuálně se mohou hlásit i školáci, kteří v minulosti již univerzitu absolvovali a odnesli si domů diplom. Vše startuje 27. září imatrikulací v Laudonově sále Pevnosti poznání.

Mladí posluchači se mohou těšit na zajímavé přednášky, které je zavedou do několika vědních oborů. Připravují je odborníci osmi fakult Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s interaktivním muzeem vědy Pevnost poznání. Děti se podívají například do světa britské královské rodiny a zažijí fiktivní čajový dýchánek s královnou Alžbětou II., která se s nimi bude bavit anglicky. Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc jim ukáže, kde začíná boj o lidský život, a vysvětlí, že v dnešní vyspělé době sice létáme do vesmíru, používáme moderní technologie, ale krev stále vyrobit neumíme.

V programu bude i téma strachu v české a světové literatuře na přelomu 19. a 20. století aneb Pojďme se správně bát. Zajímavým tématem bude Srdce jako světový rekordman. „Kromě soutěže o ceny si děti například zahrají na veterináře a ‚osahají si‘ opravdové kravské srdce. Vyzkoušejí si také roli záchranářů,“ řekla Ivana Fellnerová z přírodovědecké fakulty.

Tradičně se do programu zapojí také fakulta tělesné kultury (FTK), která připravila Paralympijský školní den. „Jedná se o vzdělávací program katedry aplikovaných pohybových aktivit, který školáky seznamuje se světem osob s postižením. Jeho cílem je změna postojů žáků k těmto osobám, přičemž se zaměřuje na rozvoj lidské solidarity, tolerance a vzájemného respektu. Program zahrnuje jízdu a překonávání bariér na invalidním vozíku, basketbal a pohybové hry na sportovním vozíku, orientaci a pohyb v prostoru za použití slepecké hole a hry jako goalball nebo boccia, součástí bude také beseda s paralympijským sportovcem,“ řekl Daniel Mikeška z FTK.

Dětská univerzita je pro účastníky zdarma a zahrnuje 10 interaktivních přednášek. Děti prožijí imatrikulaci i promoci, se všemi ceremoniemi vysoké školy. „Na přednáškách využíváme přirozené dětské zvídavosti a touhy po vědění. Jelikož se nejedná o povinnost, děti se neustále na něco ptají a svými otázkami a postřehy se značnou mírou zapojují do samotného průběhu přednášky. V nadcházejícím semestru jsme připravili přednášky nové, aby se mohly děti zapojit opakovaně, pokud splní svůj věkový limit,“ vysvětlila Michaela Kratochvílová, hlavní koordinátorka Dětské univerzity. Registrační formulář je k dispozici na webových stránkách ZDE.

Kromě dětské univerzity mohou rodiče přihlásit své děti do zájmových kroužků Pevnosti poznání. Z nabídky volnočasových aktivit si vybere každý, kdo má rád vědu, dobrodružství a zábavu. Děti se podívají do expozic interaktivního muzea, planetária, odhalí kouzelný svět živočichů a rostlin, vyrobí barevné chemické pokusy, stanou se divadelními herci nebo si vytvoří vlastní animovaný film. Více ZDE.