Diskuze se zaměří na replikační krizi ve vědě

Grafika: Dall-E 3 (AI)
Úterý 5. prosinec 2023, 14:00 – Text: Martin Višňa

O neschopnosti zopakovat výsledky dříve provedených vědeckých studií, tzv. replikační krizi, a jejích příčinách a důsledcích budou v úterý 12. prosince na půdě Fakulty tělesné kultury UP hovořit zástupci tří univerzit. Organizátoři zvou k účasti na diskuzním panelu studenty doktorských studií, zájemce o Ph.D. studium, akademiky z celé UP i další zájemce.

Problematika replikační krize v sociálně-vědním a biomedicínském výzkumu, o které se v ČR zatím příliš nemluví, ale v zahraničí je již diskutovaným tématem, zahrnuje mimo jiné cílené vědecké podvody, manipulace s datovými analýzami či neznalost principů statistické inference nebo například nevhodné nastavení podmínek v akademickém prostředí.

K tématu na FTK promluví mimo jiné Ondřej Vencálek, předseda České statistické společnosti, který působí na Přírodovědecké fakultě UP, člen Etické komise Masarykovy univerzity, psycholog Jan Širůček nebo Marek Vranka z Univerzity Karlovy.

„Cílem setkání je uvedení posluchačů do problematiky replikační krize ve vědě a otevření diskuze na toto téma na naší univerzitě. Na západě jde o dost aktuální téma, u nás je ale bohužel zatím povědomí minimální. Chceme tedy tyto informace dostat mezi lidi a poskytnout zdroje, ať si udělají vlastní názor,“ uvedl Ladislav Baloun z katedry aplikovaných pohybových aktivit FTK UP, který společně s Jiřím Mališem z katedry společenských věd v kinantropologii FTK UP diskuzní panel pořádá. Oba se také tomuto tématu věnovali v tomto článku.

Diskuze se koná v úterý 12. prosince od 14 hodin v aule FTK (posluchárna 4.20 v budově NA). Zájemci o účast se mohou dopředu přihlásit prostřednictvím tohoto formuláře.