Dny mobilit na FF nabídly informace o možnostech studia i stáží v zahraničí

Vojtěch Jirka, student Ruské filologie, hovořil před zájemci o svém studijním pobytu na Tomské státní pedagogické univerzitě.
Fotogalerie: Milada Hronová
Středa 9. říjen 2019, 8:00 – Text: Milada Hronová

Nabídka variant a počtu míst studentských stáží řadí filozofickou fakultu k nejaktivnějším na Univerzitě Palackého. Letos poprvé své Dny mobilit rozdělila do několika bloků, během nichž věnovala pozornost jak studiu v USA a Asii, tak i v Rusku. Výstavou, instalovanou v Respiriu fakulty, připomněla i dvacetiletí, které uplynulo od vzniku programu Erasmus.

Dny mobilit jsou na filozofické fakultě již pravidelnou událostí. Jejich prostřednictvím fakulta informuje své studenty o možnostech zahraničních studijních pobytů a stáží.

„Studenty jsme upozornili na interaktivní mapu, která je umístěna nově na našich webových stránkách. Jejím prostřednictvím se mohou dozvědět o všech partnerských zahraničních školách fakulty. Letos poprvé jsme Dny mobilit rozdělili do informačních bloků zaměřených na jednotlivé regiony, zvlášť na Ameriku, Asi a Rusko. Asi největší zájem byl o Asii,“ uvedla Pavlína Flajšarová, proděkanka pro zahraničí záležitosti.

Během týdne poskytovali v blocích informace i sami studenti, kteří už nějaký pobyt či stáž absolvovali. O zkušenosti se tak podělila například Markéta Dosoudilová, studentka doktorského studijního programu Český jazyk, která hovořila o svém studijním pobytu ve slovinské Lublani v rámci programu CEEPUS.  V bloku zaměřeném na Ameriku se o napínavé zážitky z kolumbijské Bogoty podělila Eva Bošková, studentka španělské a německé filologie. Lucie Kimlová, studentka Sociologie a Andragogiky, prezentovala své studijní pobyty na americké Moravian College a na National ChengChi Univerzity na Taiwanu. Kristína Machálková a Ludmila Kulhavá, studentky Čínské filologie, hovořily o studiu v Číně, Jan Čermák představil studium na Hankuk University of Foreign Studies v Koreji. Vojtěch Jirka, student ruské filologie, který letos vycestoval už dvakrát, hovořil jak o svém ruském studijním pobytu na Tomské státní pedagogické univerzitě, tak o pracovním pobytu, který strávil v Českém centru Moskva. „Mám zkušenost s ruským vzdělávacím systémem a můžu tak srovnávat. Poznal jsem reálie periferie Ruska, tedy vzdálených kulturně odlišných oblastí. Mohl jsem cestovat po Sibiři. Získal jsem řadu kontaktů a zlepšil jsem si jak ruštinu, tak i angličtinu. Zahraniční studijní pobyt všem vřele doporučuji!,“ řekl při své prezentaci.

Během Dnů mobilit instalovala filozofická fakulta ve svém Respiriu také putovní výstavu, věnovanou 20. výročí programu Erasmus. Do tohoto programu se Univerzita Palackého zapojuje od roku 1998. Letos studenti vyjíždějí na semestrální nebo i roční pobyty tedy už podvacáté.

„Začali jsme s hrstkou partnerů v několika málo evropských zemí, postupně se portfolio rozšiřuje. V posledních letech se rozšiřuje dokonce za hranice Evropské unie. Studenti mají možnost vyjet i do tak exotických zemí, jakými jsou Zambie, Bhútán nebo Jihoafrická republika. Za dvacet let už z UP vyjelo téměř šest tisíc studentů. V těchto letech je to kolem čtyř set studentů ročně na studijní pobyty plus dalších zhruba sto dvacet studentů na praktické stáže. Filozofická fakulta patří v tomto směru bezkonkurenčně k nejaktivnějším,“ uvedla při vernisáži této expozice Ivona Vyhnánková ze Zahraničního oddělení Rektorátu UP. Dodala, že Univerzita Palackého je velmi úspěšná v získávání peněz na zahraniční mobility. „Určitě se nebojte vycestovat. Když si přečtete jednotlivé příběhy studentů, zjistíte, že všechny to obohatilo, ovlivnilo a posunulo dál,“ dodala. Zdůraznila přitom, že nynější období je charakteristické pro výběrové řízení na letní semestr tohoto akademického roku. V lednu a v únoru 2020 pak budou výběrová řízení na pobyty v dalším akademickém roce, tedy v roce 2020/2021.