Do Pevnosti poznání se chystá Maker Faire – světový festival kutilů, inovátorů a vynálezců

Foto: Festival Maker Faire
Středa 29. září 2021, 8:00 – Text: Martina Vysloužilová

Populární festival Maker Faire se letos poprvé uskuteční 2. října v olomoucké Pevnosti poznání, interaktivním muzeu vědy Přírodovědecké fakulty UP. Program je připraven pro rodiny s dětmi, studenty i odborníky. Maker Faire je přehlídka plná workshopů, otevřených dílen, interaktivních instalací a aktivit. Téměř vše si na něm lze vyzkoušet na vlastní kůži a mnohé i vyrobit. Své projekty a prototypy zde prezentují tzv. makeři, tedy kutilové, inovátoři, vynálezci, ale také nadšenci.

Festival propojuje amatérské tvůrce se světem profesionálů, stejně jako tradiční řemesla s moderními technologiemi, uměním a vědou. Je určen všem, které baví tvořit, poznávat a učit se novým dovednostem.

„Spojujeme inovátory a tvůrce, kteří mají chuť se dělit o svoje nápady, zkušenosti a nadšení. Tvoříme komunitu a motivujeme makery k tomu, aby se třeba nebáli své garážové projekty uvést na trh. Návštěvníkům zase dáváme nahlédnout pod pokličku technologií a ukazujeme, kde a jak lze tvořit a bádat. Že je o tato témata zájem, cítíme jak ze strany návštěvníků, tak ze strany makerů a vystavovatelů, a proto Maker Faire organizujeme již v sedmi městech po celé ČR,“ říká jedna z organizátorek Anna Nebeská.

Tým Pevnosti poznání se k akci připojí také a kromě poskytnutí zázemí doplní program svými aktivitami. Zájemci se mohou zúčastnit například workshopu Termokamery, kde si vyzkouší pokusy s tepelnou vodivostí různých materiálů. V kreativní dílně si mohou také vyrobit optické hračky, které dovedou rozpohybovat obraz. V den festivalu bude do interaktivního centra jednotné zvýhodněné vstupné 85 korun za osobu.

„Prostřednictvím vzdělávacích a popularizačních aktivit se snažíme vzbuzovat zájem o přírodní vědy nebo techniku a tyto vědní disciplíny vzájemně propojovat. Určitou výzvou je propojování této oblasti s uměním a humanitními obory. Festival Maker Faire tak představuje jedinečnou příležitost, jak širokou veřejnost vtáhnout do světa, kde se stírají rozdíly mezi technikou a uměním, a nabídnout jim prostor k projevení jejich kreativity,“ doplňuje Roman Chvátal, programový ředitel Pevnosti poznání.

Během první říjnové soboty se v science centru představí okolo 30 makerů a projektů, mj. RC dakarské kamiony z 3D tiskárny, projekty studentů Univerzity Palackého, technologické vychytávky Honeywell Aerospace či rukodělná výroba. Na své si přijdou nadšenci do robotiky a designu. Do programu se zapojí umělecké školy i dílny. „Naučíte se upcyklovat plast a vyrobit si nejen z něj, ale i z dalších netradičních materiálů třeba peněženku. Dozvíte se také, jak si vyrobit domácí kosmetiku či jak funguje skutečný proudový motor letadel,“ upřesňuje Anna Nebeská.

Tvořivé dílny a workshopy – např. výrobu vodních raket – doplní science show Pevnosti poznání, netradiční interaktivní instalace mj. v podobě řízené vichřice či patnáctimetrové dráhy Nerdy Derby z dílny PrusaLab.

Festival vzniká ve spolupráci s Univerzitou Palackého, Honeywell Aerospace Olomouc a za podpory města Olomouce a Olomouckého kraje.

Zpět