Do plošného testování se zapojí rektor, hejtman i starostové

Ilustrační foto: pixabay.com
Středa 22. duben 2020, 15:40 – Text: (red)

Zástupci vedení Univerzity Palackého, Olomouckého kraje, měst Olomouc, Litovel a Uničov, ale například i šéfkuchař Přemek Forejt a další se v pátek 24. dubna zapojí do plošného testování na Covid-19, které odstartuje v Olomouci, Uničově a Litovli. Svojí přítomností podpoří studii, jejímž cílem je zjistit, jak velká část populace již onemocnění prodělala.

Dva odběrové stany vybuduje Armáda ČR před olomouckým hypermarketem Globus a další v Litovli před supermarketem Billa a v Uničově na náměstí Osvobození. V provozu budou denně od 8:00 do 18:00. Celkem se v Olomouckém kraji počítá s otestováním zhruba 7000 osob ve věku od 18 do 89 let. Hned první den testování v regionu půjdou příkladem mimo jiné rektor Jaroslav Miller a prorektoři Pavel Banáš a Petr Bilík, zástupci fakult, ředitel Academia film Olomouc Jakub Ráliš, ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík, olomoucký šéfkuchař Přemek Forejt nebo například předseda správní rady Nadace pro výzkum rakoviny Vladimír Mihál z Lékařské fakulty UP.

„Rozhodování bylo jednoduché. Rád bych přispěl ke screeningu skutečné promořenosti vybraných regionů. Výsledky studie by mohly pomoci najít cestu, jak z pandemie vyjít ven zpátky do volnějšího života. Jsem rád, že naše Univerzita Palackého i Fakultní nemocnice Olomouc přispěje ke sběru vědecky kvalitních informací,“ uvedl profesor Mihál.

K odběrům dorazí i zástupci samospráv dotčených obcí včetně hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka, primátora Olomouce Miroslava Žbánka, náměstka primátora Martina Majora, starosty Uničova Radka Vincoura, starosty Litovle Viktora Kohouta a starosty Červenky Vladimíra Navrátila.

„Vážím si všech lidí, kteří se dobrovolně rozhodnou podpořit plošné testování. Tímto krokem umožníme epidemiologům získat velmi potřebná data pro další postupy a způsoby léčby koronaviru. Testované osoby navíc zjistí, zda už bezpříznakově prodělaly onemocnění Covid-19 a zda mají protilátky. Osobně půjdu příkladem a nechám se otestovat také," uvedl již dříve hejtman Ladislav Okleštěk.

K testování se mohou dostavit lidé, kteří nepociťují akutní příznaky nemoci, mezi něž patří zvýšená teplota, suchý kašel, rýma nebo ztráta čichu a chuti. Zdravotníci jim na místě odeberou krev a zjistí přítomnost protilátek proti koronaviru. Pokud bude test pozitivní, podstoupí následně ještě výtěr z nosohltanu, který vyloučí případnou aktivní infekci. Během odběru budou dodržena všechna potřebná hygienická opatření, aby byla zajištěna bezpečnost účastníků studie i zdravotníků.

Zájemci se mohou zaregistrovat předem, informace jsou dostupné na www.krajpomaha.cz.