Do zákulisí Hyde Parku Civilizace dal nahlédnout Daniel Stach

Fotogalerie: Martin Višňa
Středa 16. říjen 2019, 10:47 – Text: Milada Hronová

Svou práci představil v aule pedagogické fakulty Daniel Stach, moderátor pořadu Hyde Park Civilizace České televize a nejmladší laureát Medaile Vojtěcha Náprstka za zásluhy v popularizaci vědy.

Pedagogická fakulta připravila v rámci konceptu Učitel21 cyklus přednášek Svět médií v 21. století. Je zaměřený na úlohu veřejnoprávních médií v demokratické společnosti, na principy, podle nichž média fungují, na způsoby, jakými jsou regulována, a na vlastní novinářskou práci. Právě tu představil v tamní aule Daniel Stach, který hned v úvodu setkání položil publiku dotaz na téma fake news. „Jaká je podle vás nejlepší obrana proti fake news? Neustále se musíte ptát,“ vzkázal do zcela zaplněného auditoria studentům i jejich přednášejícím.

Během krátké prezentace i následující energické debaty podpořil studenty ve studiu, zdůraznil důležitost zahraničních výjezdů, stipendijních pobytů a stáží. Vybídl je také k získávání nových zkušeností, které podle něj formují osobnost člověka mnohdy víc než dobré hodnocení ve škole. Svým pozitivním vystupováním se pro mnohé možná stal i inspirací, když prezentoval svou profesi, která ho velmi baví.

„Dělat v životě to, co člověka baví, je velmi důležité. Já jsem svou prací nadšený. Vím ale, že bez redakčního týmu, který mám neustále za zády, by se má profese dělat nedala,“ řekl. Na řadu dotazů, které z auditoria padaly, reagoval promptně díky svým zkušenostem. Odpovědi většinou vztahoval ke konkrétním příkladům. Díky speciální aplikaci se mohli zájemci dotazovat i anonymně online.

Cyklus Svět médií 21. století připravila katedra českého jazyka a literatury a Centrum prevence rizikové virtuální komunikace. Už příští úterý bude v aule PdF hovořit Marek Wollner, šéfredaktor reportážní publicistiky a moderátor pořadu Reportéři ČT. V listopadu přijal pozvání Jiří Kubík, šéfredaktor Seznam Zpráv, a také redaktor a moderátor ČT Václav Moravec, v prosinci pedagogickou fakultu navštíví dokumentarista Vít Klusák.

Všechny přednášky, jejichž cílem je zvýšit mediální gramotnost studentů a představit svět médií, se uskuteční od 13 hodin v aule PdF. Prostřednictvím cyklu přivítá pedagogická fakulta několik osobností i v letním semestru. V příštím akademickém roce se cyklus stane součástí nově akreditovaného předmětu Mediální výchova. Bude určen primárně studentům katedry českého jazyka a literatury, zúčastnit se ho však budou moci všichni studenti pedagogické fakulty v rámci pedagogického minima.

Svět médií v 21. století, aula Pedagogické fakulty UP: Marek Wollner (22. 10.); Jiří Kubík (5. 11.); Václav Moravec (26. 11.); Vít Klusák (3. 12.).