Dobrovolníci z univerzity a kraje vysadili na tři tisíce stromů

Z Dobrovolnického dne UP a Olomouckého kraje.
Foto: M. Zavadil, M. Višňa, V. Duda, E. Havrlant, V. Poláková
Pondělí 23. říjen 2023, 13:00 – Text: Martin Višňa

Společný Zaměstnanecký dobrovolnický den Univerzity Palackého a Olomouckého kraje se vydařil. U příležitosti Dne stromů vznikly u Mírova a Mutkova háje Františka Palackého, dobrovolníci z obou institucí pomohli také s přípravou olomoucké zoo a výstaviště Flora na zimu a přispěli k chystanému otevření komunitní zahrady svatokopeckého hospice. Do sázení stromů u vysokoškolských kolejí se zapojili i zahraniční studenti.

Své pracoviště za jedno z připravených stanovišť ve veřejném prostoru vyměnily dvě stovky zaměstnankyň a zaměstnanců Univerzity Palackého a Krajského úřadu Olomouckého kraje. Společnými silami mimo jiné vysadili dva háje Františka Palackého s více než 1700 mladých stromků, vhodná místa u Mírova a Mutkova pro ně našly Arcibiskupské lesy a statky Olomouc a Lesy města Olomouce.

„Hlavně zeleným nahoru,“ vtipkoval s kolegy na závěr nezbytných instrukcí k výsadbě Petr Skoček, vedoucí arcibiskupského Polesí Mírov, kam zamířila jedna ze skupin dobrovolníků s cílem proměnit stráň na dohled hlavní silnice z Moravské Třebové do Mohelnice v Palackého háj. Za zhruba tři hodiny boje s kořeny a kameny byl vyhrazený prostor zaplněn mladými jedlemi a buky a vedoucí polesí nešetřil u závěrečného táboráku chválou. „Pracovali jste velmi dobře. Příště jste opět vítáni.“

Do výsadby u Mírova se zapojila například prorektorka Andrea Hanáčková anebo Ondřej Němčák z Projektového servisu UP. „Jsem sice unavený, ale posílený o zážitky a hezké vzpomínky. Už dříve jsem se jednoho takového dobrovolnického dne zúčastnil, sázeli jsme stromy u Radíkova, takže jsem si řekl, proč si tu zkušenost nezopakovat. Je to dobrá příležitost reprezentovat univerzitu,“ prozradil během zpáteční cesty do Olomouce Ondřej Němčák.

Druhý háj Františka Palackého poroste u Mutkova nad Šternberkem. Jak uvedla Miroslava Zavadil z univerzitního oddělení strategie a kvality, během tří hodin tu dobrovolníci zasadili téměř 600 stromů – buky, duby a také několik kaštanů. „Celá akce proběhla v neformálním duchu a počínaje cestou autobusem až po opékání špekáčků ve velice pozitivním naladění. Práci jsme si hezky systematicky rozdělili, muži kopali díry pro usazení stromků a ženy pak stromky sázely. Všichni makali jako pilné včelky. Byla jsem na nás pyšná,“ řekla s tím, že šlo o skvělé zpestření pracovního týdne.

Přes tisícovku dubů a borovic vysázeli krajští zaměstnanci, kteří vyjeli do lesa k Valšovicím u Hranic. Sázelo se ale také přímo v Olomouci, kde mimo jiné několik desítek již vzrostlých stromů doplnilo zeleň v okolí vysokoškolských kolejí na Envelopě a na Neředíně. Na výsadbě se podíleli i zahraniční studenti, mimo jiné z Indonésie. „Pomáhali jsme zahradníkům, kopali jsme díry a zasadili několik stromů. Byla to vlastně zábava,“ uvedla Tsani Twasraya, která studuje na filozofické fakultě indonéská studia. „Studentům moc děkujeme za pomoc a věřím, že se sem budou později rádi vracet, třeba i se svými dětmi, a sledovat, jak stromy, které vysadili, rostou,“ poděkoval ředitel Správy kolejí a menz UP Libor Kolář.

Dobrovolníci z univerzity a kraje se zapojili také do příprav olomoucké zoo na zimní sezonu nebo do úprav pozemku pro budovanou komunitní zahradu hospice na Svatém Kopečku. Prací v areálu hospice strávila den například Eva Hrudníková s kolegy z právnické fakulty. „Hospic nám dával největší smysl. Den jsme si maximálně užili, a to i díky organizace ze strany Dobrovolnického centra UP a teplému počasí. Většina z nás ho prožila s hráběmi, lopatami, nůžkami či kolečky, když pomáhali s úpravami zahrady. Já jsem dostala ‚povolávák‘ na úklid vnitřních prostor. Dobropráci jsme si zpestřili i obyčejným povídáním o věcech, na které není na fakultě čas. Za rok nebo dřív jdu do toho znovu.“

Další pomocníci byli k ruce zaměstnancům Výstaviště Flora. Zazimovávali záhony s letničkami či uklízeli ve Smetanových sadech a v botanické zahradě. „Když přišla nabídka přihlásit se na Zaměstnanecký dobrovolnický den, neváhala jsem. A nelituji. Kromě několikahodinového pohybu na čerstvém vzduchu to byla mentální očista a načerpání energie. A ocenili to všichni, jak dobrovolníci, tak pracovníci Flory. Je fajn vidět kus dobře odvedené práce,“ řekla prorektorka Zdenka Papoušková, která byla jednou z těch, co pomáhali se zelení v centru Olomouce.

Myšlenka vysazení stromů jménem Františka Palackého vznikla už při plánování oslav letošního 450. výročí vzniku olomoucké univerzity, nakonec se rozrostla do podoby dobrovolnického dne, během nějž škola spojila síly s krajským úřadem. „Hledali jsme také dobrovolnické příležitosti, které přispějí ke zlepšení prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme. Současně jsme chtěli, aby šlo o aktivity týmového charakteru, aby dobrovolníci pracovali a cestovali společně, měli příležitost se poznat s kolegy. Některé pracovní skupiny den pojaly jako teambuilding,“ uvedla manažerka Dobrovolnického centra UP Vladimíra Sedláčková.

Jak dodala, je ráda, že nápad zaměstnance univerzity oslovil a podařilo se ho zrealizovat. „Už od prvního dne od vyhlášení jsem dostávala milé zpětné vazby. S ještě větší radostí jsem pak sledovala usměvavé dobrovolníky vystupující z autobusů a vracející se z dobrovolnických příležitostí; většina z nich se hned nechala slyšet, že si dobrovolnický den musíme zopakovat. Vraceli se s pocitem smysluplně odvedené práce, že udělali něco pro své okolí i sami pro sebe a seznámili se s kolegy. Během víkendu mi pak několik z nich napsalo, že je bolí záda, ale že to stálo za to.“