Doktorandi míří na zkušenou do zahraničí často a rádi

Rostislav (vpravo) a Michal Langerovi během pobytu na Letní škole kvantové chemie na Sicílii.
Foto: archiv RL a ML
Pondělí 7. říjen 2019, 12:30 – Text: Martina Šaradínová

Jsou dvojčata, absolvovali stejný obor na přírodovědecké fakultě a nyní studují druhý ročník doktorského programu Fyzikální chemie. Oba se chtějí vydat na vědeckou dráhu a jsou srozuměni s tím, že pro úspěch musí také hodně udělat. Za jeden z jeho důležitých předpokladů považují zahraniční pobyty a odborné stáže. Těch si Michal a Rostislav Langerovi i díky podpoře katedry fyzikální chemie a RCPTM užili už nyní měrou vrchovatou. Výsledkem jsou nejen cenné zahraniční zkušenosti a kontakty či zlepšení jazykových dovedností, ale i publikace.

Letos strávili výpočetní chemici dva týdny na Letní škole kvantové chemie na Sicílii (ESQC). Na prestižní akci přijali pouze 80 účastníků z celého světa. „Určitou roli v tom, že nás přijali, mohlo hrát i to, z jaké univerzity jsme se hlásili. Že nás vzali oba, v tom byl rozhodně i kus štěstí.  Byla to pro nás nesmírně cenná zkušenost. Měli jsme možnost vyslechnout si nejen přednášky předních odborníků, ale také procvičit si některé metody na tamních tutoriálech. Naučili jsme se tam skutečně hodně. Byli jsme také v intenzivním kontaktu se studenty z jiných zemí a zjistili, že se u nás vůbec nemáme špatně,“ zhodnotil zatím poslední zahraniční zkušenost Michal.

Na svém kontě mají oba doktorandi celou řadu zahraničních pobytů. Michal už absolvoval v rámci doktorského studia i povinnou zahraniční stáž. Od prosince do letošního května byl v Chicagu na University of Illinois ve skupině Petra Krále. „Pan profesor přednášel v minulosti na jedné z pravidelných zvaných přednášek v RCPTM. Při té příležitosti s ním profesoři Zbořil a Otyepka domluvili i moji stáž. Zhruba za čtyři měsíce jsem už byl v Americe a získal zkušenosti, které jsou pro mě obrovským přínosem. Poznal jsem nejen to, jak v USA funguje věda, ale také jaký mají vzdělávací systém, jak vypadá Ph.D. studium a podobně. V dohledné době bychom měli publikovat společný článek s kolegy z tamní laboratoře,“ shrnul přínosy stáže Michal, který se specializuje zejména na simulace nanočástic.

Jeho bratra Rostislava stáž spojená s doktorským studiem teprve čeká. Už během magisterského studia ale pobýval půl roku ve Španělsku v ICIQ (Institut chemického výzkumu Katalánska) u nositelky ERC grantu profesorky Lopez. Jedním z výstupů byl i odborný článek, který vyšel nedávno v žurnálu Applied Materials Today.  Za sebou má i účast na zimní škole o magnetismu ve Vídni, dubnový pobyt v Belgii na konferenci MOFSIM2019 a letos v únoru navštívil spolu s dalšími Ph.D. studenty Graphene Study v rakouském Obergurglu. „Jeden z nositelů  Nobelovy ceny za objev grafenu Andre Geim si tam dokonce prohlédl můj poster a prohodil o něm se mnou pár slov. To se každému nepoštěstí,“ vzpomíná s úsměvem Rostislav, jehož hlavním zájmem je studium uhlíkových nanomateriálů a jejich strukturních, elektronických a magnetických vlastností. Na doktorskou stáž by nejraději odjel stejně jako jeho bratr do USA. Nepochybuje o tom, že katedra mu s hledáním vhodného pracoviště pomůže.

„Pokud bychom měli zhodnotit podmínky našeho studia v Olomouci, je to na jedničku s hvězdičkou podtrženou. Pokud si vyhlédneme konferenci v našem oboru, která by nás mohla posunout dopředu a kde třeba můžeme prezentovat poster, tak nám katedra vždy vyjde vstříc. Samozřejmě se musíme snažit odvádět kvalitní práci, ale na druhé straně cítíme obrovskou podporu ze strany katedry a RCPTM,“ shodují se Rostislav a Michal.

„Možná máme studium těžší než naši zahraniční kolegové, ale proto je to spíše motivující. Zkušenosti, které tím získáme, nám pak pomohou k lepším pracovním příležitostem. Důležité jsou i publikace, jež nám otevírají cestu na zahraniční pracoviště. Naše katedra má i v tomto vysoké nároky, ale tak by to mělo být. Člověka to pak vybičuje k dobrým výkonům. Například já mám už za první ročník doktorského studia čtyři články, dva z toho prvoautorské, další se chystají. A to je teprve počátek,“ těší se Rostislav.

Doktorandi katedry fyzikální chemie a RCPTM vyrážejí do světa na zkušenou pravidelně. Například David Panáček je nyní na zahraniční stáži ve vědeckém centru INC2, které je součástí Universita Autonoma di Barcellona. V laboratořích profesora Merkociho, které patří mezi světovou špičku v oblasti senzoriky, hledá možnosti využití grafenových derivátů připravených 2D chemií z fluorografenu. Adam Matěj se ve španělském Allicante u Juana Carlose Sancho Garciy učil nové techniky výpočetní chemie. A Michaela Melíková se chystá v rámci svého doktorátu na cestu do francouzské Limoges, kde se bude věnovat chování transportních enzymů.