Dotazníkové šetření zkoumá dopady pandemie na cestovatelské chování studentů

Ilustrační foto: pixabay.com
Sobota 6. červen 2020, 8:00 – Text: Martin Višňa

Studenti Univerzity Palackého se mohou zapojit do průzkumu, který zkoumá dopad pandemie koronaviru na cestovatelské chování mladé generace. Dotazník vznikl na katedře rekreologie fakulty tělesné kultury a navazuje na obdobná šetření v oblasti cestovního ruchu v České republice a v zahraničí.

Opatření související s pandemií Covid-19 se citelně dotkla celé populace, mladou generaci, respektive studenty vysokých škol nevyjímaje. Cílem aktuálního průzkumu je zjistit, jaký dopad pandemie měla na kvalitu života studentů nejen z pohledu ekonomického a společenského a také na jejich cestovatelské chování. Cestování k mládí totiž neodmyslitelně patří, cestovní ruch ale patří k pandemií nejpostiženějším oblastem.

„Zajímá nás, jak důležitou roli u studentů bude hrát zdravotní hledisko při výběru cíle cesty, zda budou z toho důvodu preferovat cestování po České republice, zda se z důvodu pandemie prozatím vyhnout restauracím, barům a diskotékám nebo zda jiným způsobem změní své cestovatelské chování,“ uvedl autor dotazníku Miroslav Rončák, odborný asistent katedry rekreologie, který se dlouhodobě zabývá negativními dopady cestovního ruchu na kvalitu života rezidentů a udržitelným rozvojem turistických destinací. I toto téma se v dotazníku objevuje.

Účast v průzkumu je dobrovolná a anonymní, dotazník najdou zájemci z řad studentů UP zde.

Průzkum zamířený na studenty je obdobou šetření, které Miroslav Rončák připravil společně s vydavatelstvím COT media a kterým byly osloveny tisíce odborníků, zaměstnanců a podnikatelů v cestovním ruchu v České republice. Podobné průzkumy jsou v současnosti realizovány i v dalších zemích.