Druhá Procházka s… bude s novinářkou Petrou Procházkovou

Petra Procházková.
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N.
Středa 22. květen 2024, 15:38 – Text: Ivana Pustějovská

Novinářka Petra Procházková bude druhým hostem nového univerzitního cyklu „debatních procházek“, jejichž hostitelem je rektor Martin Procházka. O Putinovi, který ji vyhnal z Ruska, a o chybách, které válečný zpravodaj udělá jen jednou, tak je nazváno setkání, které se uskuteční v úterý 4. června od 16 hodin v aule Pedagogické fakulty UP a na které je zvána nejširší veřejnost.

Petra Procházková je novinářka, jejíž jméno je spojováno především s reportážemi a články z Ruska a ze zemí bývalého Sovětského svazu. Vystudovala Fakultu žurnalistiky na Univerzitě Karlově. Od roku 1989 pracovala v obnovených Lidových novinách. V roce 1992 odjela jako jejich zahraniční zpravodajka do Moskvy a působila na území bývalého SSSR. Velmi známé jsou například její reportáže z války v Čečně. V roce 2001 byla z Ruska vyhoštěna. Několik let pak pracovala v Afghánistánu. V roce 2018 odešla z Lidových novin a od té doby píše pro Deník N. Za svou práci získala řadu novinářských ocenění, v roce 2023 jí Francie udělila nejvyšší státní vyznamenání Řád čestné legie.

„Jsem rád, že Petra Procházková přijala mé pozvání. Její jméno je pro mě symbolem kvalitní žurnalistiky. Oceňuji jak její profesionalitu, tak i odvahu, s níž nám, čtenářům, divákům a posluchačům, přináší informace z ozbrojených konfliktů v různých částech světa. Paní Procházková se právě vrátila z Gruzie, takže kromě toho, že mě budou zajímat její názory na Rusko, kde několik let působila, určitě budeme mluvit o tamním dění,“ vysvětlil volbu hosta druhé Procházky s… její hostitel a rektor UP Martin Procházka.

Petra Procházková je autorkou několika knih např. Frišta, Aluminiová královna: rusko-čečenská válka očima žen. Nejnovějším právě vydávaným titulem je kniha Cesta Rusů k válce, což je 28 rozhovorů s představiteli ruské oficiální politiky, opozice, médií, inteligence i propagandy.

„Nemohu tvrdit, že bych po mnoha hodinách strávených nasloucháním ruským intelektuálům, ať už patří do jakéhokoliv tábora, zcela pochopila, kde začala ruská cesta k válce a proč k ní Rusko nakonec opravdu dovedla. Spíš ve mně vznikají další a další otázky, které mám chuť pokládat. I proto jsem se lidí, na jejichž mínění mi záleží, zeptala, zda o názor Rusů, a to i těch, kteří obhajují Putinův režim, vůbec stojí,“ píše Petra Procházková v předmluvě této knihy, která vychází v Edici N. Text publikoval Deník N zde.

Procházka s… je nový debatní cyklus Univerzity Palackého. Jeho hostitelem i moderátorem je rektor UP Martin Procházka. První pozvanou osobností byl v únoru teolog, spisovatel, pedagog a vystudovaný molekulární biolog Marek Orko Vácha. Záznam debaty najdete zde.

Procházka s… Petrou Procházkovou.

O Putinovi, který ji vyhnal z Ruska, a o chybách, které válečný zpravodaj udělá jen jednou.

Úterý 4. června 2024 v 16 hodin, aula Pedagogické fakulty UP, vstup je zdarma, z kapacitních důvodů je ale nutná registrace zde.