Každý z nás by měl být zodpovědný, připomíná spolu s přáním krásného léta rektor UP

Rektor UP Martin Procházka.
Foto: Vojtěch Duda
Pátek 2. červenec 2021, 11:30

Vážené kolegyně, vážení kolegové,
milé studentky, milí studenti,

blíží se konec letního semestru, který opět výrazně ovlivnila probíhající pandemie covidu-19. Chtěl bych všem z vás poděkovat za to, jak jste se s touto nezvyklou situací vypořádali a jak jsme i díky vašemu nasazení, nadšení a svědomitosti zvládli další netradiční semestr dotáhnout do úspěšného konce. Věřím, že příští semestr se již na univerzitě potkáme tváří v tvář, k tomu však musí svou zodpovědností přispět jeden každý z nás.

Před námi jsou letní prázdniny a mnozí z nás se rozjedou na dovolenou v tuzemsku i v zahraničí. Přeji vám, ať si zasloužený odpočinek po náročném covidovém roce užijete plnými doušky. Zároveň bych vás ale chtěl jakožto rektor i lékař požádat o jednu důležitou věc: buďme prosím i nadále odpovědní a nepodléhejme všeobecnému veselí, že pandemie je už za námi.

Pomalu rostoucí čísla nakažených v posledních dnech i nevyzpytatelná mutace delta nám dávají tušit, že se s covidem-19 budeme muset ještě nějakou dobu potýkat. A již nyní je zřejmé, že to, jak bude vypadat podzim na univerzitě i ve společnosti, bude přímo záviset na tom, jak k situaci přistoupíme v létě. Vše máme ve svých rukou.

Pro tyto i nadcházející měsíce jsme se s kolegy rozhodli spustit kampaň Zodpovědný Palacký. A byl bych nesmírně rád, kdyby se oním „zodpovědným Palackým“ stal každý z nás. Hlavní poselství bychom mohli shrnout do pěti bodů:

1. Nechejme se prosím všichni, kdo můžeme, očkovat. Jen tak pomůžeme k posílení naší kolektivní imunity.
  2. Pokud během léta kompletní očkování mít nebudeme, mysleme na to, že je nutné se po návratu z dovolené a před návratem do práce testovat na covid-19, a následujme všechny pokyny a doporučení ministerstva vnitra i zahraničí.
  3. Nosme respirátory všude tam, kde je to nutné, na univerzitě (kromě svých kanceláří) i mimo ni.
  4. Nepodceňujme příznaky respiračních onemocnění.
  5. Nezapomínejme na to, že jednou z nejúčinnějších a nejjednodušších taktik boje proti covidu-19 je neustálé dodržování pravidla pěti R:
    • ruce (dezinfekce);
    • respirátory;
    • rozestupy (alespoň 2 metry);
    • rozum (zdravý);
    • respekt (vzájemný).

Pojďme všichni společně přispět k tomu, abychom jako společnost neopakovali scénář z minulého léta, a dělejme, co můžeme, abychom v září měli zpátky náš univerzitní život, na který jsme zvyklí a který nám již tolik chybí. Snažme se o potřebě rozumného dodržování protiepidemických opatření mluvit s ostatními. Motivujme je, aby byli stejně zodpovědní jako my. To, zdali začneme zimní semestr prezenčně, nebo online, totiž skutečně závisí na tom, jak se nám podaří udržet naše letní veselí v rozumných mezích.

Děkuji mnohokrát za vaši spolupráci a za to, že budeme společně šířit zodpovědné jméno komunity Univerzity Palackého v Olomouci.

S úctou

Martin Procházka