Fakulta zdravotnických věd slavila se studenty i poslanci

Týden oslav půlkulatého výročí FZV UP odstartoval speciálním hospodským kvízem. Foto: David Kresta
Čtvrtek 13. duben 2023, 13:00 – Text: David Kresta

Týden setkávání a společných akcí se studenty, poslanci, zástupci města, ale i s kolegy a přáteli má za sebou vedení Fakulty zdravotnických věd UP. U příležitosti půlkulatých narozenin fakulty připravilo program složený z oficiálních i neformálních událostí včetně speciálního hospodského kvízu i výšlapu na Velký Kosíř.

V úvodu týdne se třináct týmů tvořených studenty a zaměstnanci fakulty utkalo ve speciálním hospodském kvízu. Soutěžící čekalo pět kol a deset tematických okruhů, došlo například na léčivé byliny, lázně, lékaře známé z televizních obrazovek i písně, jejichž názvy či interpreti mají spojitost se zdravotnictvím. Těsně nakonec zvítězil tým, který rozhodně nedostál svému názvu Ten blbější ročník. Druhé místo obsadil tým Fyzio II a bronz brala Odvážná razítka. „Nikdy dříve jsem se hospodského kvízu neúčastnila a vůbec jsem nevěděla, co od této akce čekat. Myslím, že se všichni dobře bavili, atmosféra byla po celou dobu perfektní. Velmi se mi líbila aktivní spolupráce studentů v našem týmu. Měli opravdu široký všeobecný přehled. Pokud by se tato akce v budoucnu opakovala, určitě bych se účastnila znovu,“ uvedla členka vítězného týmu, zástupkyně přednostky Ústavu ošetřovatelství FZV UP Renáta Váverková.

O den později se děkan Jiří Vévoda a zástupci vedení fakulty setkali se členy akademické obce. „Setkali jsme se v jedné z učeben budovy na třídě Svobody, poprvé na vlastní půdě, neboť dislokační komise navrhla rektorovi převést budovu do správy fakulty zdravotnických věd," upozornil děkan Jiří Vévoda. Během dvouhodinového programu došlo na prezentace Centra vědy a výzkumu, Centra praxí a praktické výuky či referátu pro zahraniční vztahy a internacionalizaci. V následné diskuzi hovořili děkan i přítomní proděkani o současnosti a budoucnosti fakulty.

Mezi účastníky setkání byla také senátorka a 2. místopředsedkyně Akademického senátu FZV UP Tereza Marková. „Prezentace ukázaly, jaký obrovský kus práce se na fakultě za těch patnáct let existence udělal. Pro mě osobně bylo zvlášť pěkné sledovat grafy v prezentaci proděkanky pro studium Anity Můčkové, které jednoznačně říkají, že to všechno má smysl, posouváme se kupředu a stále máme velký potenciál, ale potřebujeme v tom podpořit. Významná část diskuze připadla na podfinancování fakulty, které nás velmi limituje v rozvoji a způsobuje stálé prohlubování některých problémů. Přítomné studentky bakalářského studijního programu Porodní asistence především zajímalo téma nepřijímání studentů do prezenční formy většiny navazujících magisterských studijních programů. Domnívám, se že by bylo velmi podnětné a přínosné, kdyby se akademická obec shromažďovala častěji, otevírá se tím prostor pro setkání, která by za běžné situace nenastala, a také pro zajímavé diskuze a sdílení názorů. Jako studentka musím konstatovat, že mě mrzí malá účast z řad studentů. Zájem o dění na fakultě zjevně stále není na takové úrovni, jak bych si přála,“ sdělila Tereza Marková.

Témata financování a stávajících i plánovaných budoucích výukových prostor fakulty se probírala i na setkání vedení fakulty s poslanci PSP ČR, kteří v rámci návštěvy fakulty měli možnost prohlédnout si odborné učebny a jejich vybavení. O setkání nejen s poslanci, ale i olomouckým primátorem či řediteli zdejších nemocnic si můžete přečíst zde

Druhá polovina týdne byla ve znamení slavnostního zasedání Vědecké rady FZV UP. To se netradičně uskutečnilo v krásných prostorách velké zasedací místnosti rektorátu. Slavnostní akce ve freskovém sále se zúčastnil také rektor Martin Procházka, ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík či emeritní děkan fakulty Jaroslav Vomáčka.

Pomyslnou tečkou za oslavami byl výlet do Čech pod Kosířem spojený s výšlapem na Velký Kosíř. Počasí sice trochu zlobilo, účastníci z řad zaměstnanců i studentů fakulty však zvládli nejen cestu na tzv. Hanácký Mont Blank, ale i následný výstup na zdejší rozhlednu.