Festival Jeden svět Olomouc se zaměří na projevy klimatické krize

Jeden svět 2020.
Repro: Žurnál UP
pátek 7. únor 2020, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Vysychající řeky, vyprahlá pole, prázdné studny. Klimatická změna se začíná dotýkat i našeho okolí. I kvůli tomu se o problému mluví nejen mezi odborníky, ale také v médiích, v politice, často mezi přáteli v hospodě. Projevy environmentální krize v kontextu místní krajiny a role člověka v ní bude řešit i letošní 21. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět Olomouc, který se koná od 16. do 21. března v Olomouci a v dalších více než třiceti městech po celé České republice.

Olomoucký festival, na jehož organizaci se podílejí studenti UP a jehož přípravy finišují, bude zahájen v kině Metropol, po každém promítání nabídne diskuzi se zajímavými hosty a filmové projekce doplní rozmanitým doprovodným programem. Motto letošního ročníku přehlídky „Až naprší a uschne“ je oblíbená dětská slovní hříčka. V současnosti ale vystihuje jednu z podstat klimatické změny – krajina v důsledku narůstajících teplot a špatného hospodaření neudrží vodu. „Promítáním filmů (nejen) o klimatické krizi chceme ukázat globální rozměr celého problému a zaměřit se především na jeho dopady na lokální úrovni. Na problém nechceme jen upozorňovat, ale hledat jeho řešení a inspirovat ke konkrétní akci ve všech 37 městech, kde festival probíhá. Zkrátka nechceme dál čekat, až naprší a uschne,“ říká ředitel Jednoho světa Ondřej Kamenický.Ten zahájí pražský Jeden svět už 5. března.

Festivalovou kampaň připravilo už potřetí Studio MT (Matyáš Trnka ve spolupráci s Matějem Růžičkou). Jelen běžící festivalovou znělkou se postupně na rozpáleném horizontu proměňuje ve velblouda, který je hlavní postavou letošního vizuálu. I to odkazuje na blížící se sucho.

Jeden svět se věnuje ekologickým tématům takřka od svého založení, poslední tři roky mají filmy s touto tematikou své místo v kategorii Zemětaje. Právě ta se letos stala hlavní tematickou kategorií. Nabídne filmy, které se zabývají klimatickou změnou, energetikou nebo třeba znečišťováním životního prostředí. Kromě této kategorie festival obsáhne i každoroční tři soutěžní (Česká soutěž, Mezinárodní soutěž a Máte právo vědět) a dalších jedenáct tematických kategorií.

Další podrobnosti k olomoucké části přehlídky přinese Žurnál Online průběžně.

Zpět