Festival Jeden svět se bude ptát, jaká je cena našeho bezpečí

Grafika: Jeden svět
Pondělí 6. březen 2023, 8:00 – Text: Michaela Minx

Válka na Ukrajině, energetická krize, změny klimatu. Během posledních pár let se ve světě dějí věci, které lidem nahánějí strach. A právě strachu, respektive bezpečí a jeho ceně, kterou jsme ochotní platit, se věnuje dvacátý pátý ročník festivalu Jeden svět s tématem Cena bezpečí. Přehlídka, která představuje dokumentární filmy o lidských právech z celého světa, se uskuteční ve dvaceti osmi městech po celé České republice, v Olomouci proběhne od 27. března do 1. dubna. Na přípravě se podílejí i studenti Univerzity Palackého.

Letošní ročník Jednoho světa slibuje divákům téměř devadesát dokumentárních filmů o lidských právech a jejich porušování. Novinkou bude zařazení debatního programu, který bude stejně důležitý jako program filmový. Na své si přijdou i milovníci virtuální reality. „Ta měla v minulých letech vždy velký úspěch, i proto jsme se rozhodli vytvořit z ní soutěžní kategorii,“ řekl ředitel festivalu Ondřej Kamenický. Vybrané filmy budou po skončení festivalu dostupné ke zhlédnutí na platformě Jeden svět online.

Do přípravy olomoucké části festivalu se zapojili i studenti Univerzity Palackého. „Jeden svět Olomouc letos bude mít nabitější program než minulé ročníky, proto si moc vážíme všech dobrovolníků, kteří jsou ochotní nám s realizací festivalu pomoct. Většina z nich jsou studenti naší univerzity, kteří tak mohou zažít tuto akci z druhé strany,“ uvedla Viktorie Renčová, studentka oboru Etika a kultura v mediální komunikaci na cyrilometodějské teologické fakultě, která je hlavní koordinátorkou.

Jeden svět v Olomouci bude slavnostně zahájen 27. března v kině Metropol snímkem Kuciak: Vražda novináře. Po zahájení a projekci bude následovat debata s novinářkou ze serveru investigace.cz Zuzanou Šotovou. Dalšími místy, kam budou návštěvníci festivalu na promítání a besedy mířit, jsou například Divadlo na cucky, Jazz Tibet Club či aula cyrilometodějské teologické fakulty. Program nabídne celkem 27 celovečerních dokumentů a speciální projekce pro děti.

Do festivalové kampaně se již pošesté zapojilo studio Matyáše Trnky. Častým motivem vizuálu jsou scény spěchajících postav, nejistoty, strachu a ohrožení. „Všemi filmy letošního ročníku prostupuje téma nejistoty a hledání bezpečí. Ať už jde o pocity finančního zajištění, rodinného zázemí anebo jistoty garantované státem, pro každého z nás tato spojení znamenají něco jiného. I cena, kterou jsme za bezpečí ochotni platit, je pro každého jiná. Sloganem ‚Cena bezpečí‘ bychom proto chtěli přimět publikum napříč ČR k zamyšlení a vzájemnému respektu k různorodým projevům strachu,“ dodal Ondřej Kamenický.

Praktické informace

Předprodej vstupenek je online od 1. března. Další informace o vstupenkách jsou dostupné na webu www.jedensvetolomouc.cz.

Držitelé průkazů ZTP, ZTP/P mají zlevněné vstupné na veškeré projekce o 50 %.

U držitelů průkazu ZTP/P má jejich doprovod vstup zdarma.

Členové KMD Arter mají zlevněné vstupné na všechny projekce o 30 %.