Festival Jeden svět už od pondělí v Olomouci

Slavnostní zahájení festivalu obstará film Anoteho archa.
Foto: Jeden svět
středa 13. březen 2019, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Příští týden bude Olomouc patřit festivalu dokumentárních filmů s lidskoprávní tematikou Jeden svět. Přehlídka, která se ve městě koná už podvacáté, nabídne od pondělí do soboty téměř tři desítky snímků. Diváci uvidí české i zahraniční dokumenty na třech místech – v kině Metropol, Divadle na cucky a v sále Divadla hudby Muzea umění.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět je celostátní přehlídka, kterou pořádá Člověk v tísni a která vždy startuje v Praze. Poté putuje po českých a moravských městech, v tomto roce je jich 35. Mottem letošního ročníku jsou slova Bezpečná blízkost. „Reagujeme tak mimo jiné na pravidelně se vracející téma rozdělené společnosti,“ vysvětlila Adéla Hemelíková, koordinátorka olomoucké části festivalu. Jak dodala, důležitým tématem bude proto i identita, její hledání a různé podoby.

Na diváky čeká v Olomouci 27 projekcí, přičemž 8 filmů bude z domácí produkce a 19 ze zahraničí. Spektrum je široké - od ekologie, přes migraci, postavení žen ve společnosti, fenomén sociálních sítí až po politiku. Dokumenty jsou rozděleny do několika kategorií, a to jak soutěžních, tak tematických. Po projekcích jsou v programu připraveny i besedy s hosty. Jak připomínají pořadatelé, většina z nich jsou akademici Univerzity Palackého, kteří jsou odborníky v daném oboru nebo regionu.

Slavnostní zahájení festivalu obstará v 18 hodin v kině Metropol film Anoteho archa. Snímek představuje Anote Tonga, bývalého prezidenta malého ostrovního státu Kiribati, který objíždí světová fóra a snaží se upozornit na hrozby měnících se přírodních podmínek planety. Jeho symbolickou archou je totiž ostrovní stát se sto tisíci obyvateli, které měnící se klima a stoupající hladina oceánů připravuje o domov. Po filmu bude následovat debata s Pavlem Nováčkem, vedoucím katedry rozvojových a environmentálních studií PřF, a Ondřejem Bábkem, vedoucím katedry gelogie PřF.

Na festival přijede i řada dalších hostů - publicistů, filmařů a dalších osobností. Na čtvrteční uvedení dokumentu Bratři Okamurovi, v němž zachycuje Filip Remunda osobnost tří zcela rozdílných bratrů – populistického politika, hluboce věřícího křesťana a úspěšného architekta, by měl dorazit i jeden z jeho protagonistů Hayato Okamura.

Jeden svět je v Olomouci už tradičně určen opravdu všem – generačně od žáků základních škol, přes středoškoláky až po seniory. Projekce jsou také přizpůsobené lidem s handicapem, promítací místa jsou bezbariérová. Hned devět filmů je například opatřeno titulky pro neslyšící a nedoslýchavé, specializovaná relaxovaná projekce bude i pro lidi s mentálním handicapem, některé pofilmové debaty zase budou tlumočeny do znakového jazyka.

Festival nabízí také bohatý doprovodný program zahrnující výstavy, workshopy nebo koncert kapely Circus Brothers.

Více o Jednom světě v Olomouci najdete ZDE.