Filip Porteš z filozofické fakulty uspěl v Evropském poháru univerzit v silovém trojboji

Foto: European Powerlifting Federation
Středa 13. duben 2022, 14:00 – Text: Martin Višňa

Sedm medailí získali čeští studenti na Evropském poháru univerzit v silovém trojboji v Lucembursku. Jedním ze tří zlatých medailistů je student Filozofické fakulty UP Filip Porteš, který zvítězil v kategorii mužů nad 120 kg.

Filip Porteš na FF UP studuje japonskou filologii. Japonštinu a japonskou kulturu si zamiloval, baví ho studium jazyků a do budoucna by se chtěl zabývat prací, která s Japonskem nějak souvisí. K úspěchu na Evropském poháru univerzit a k silovému trojboji obecně jsme mu položili tři otázky.

Co pro vás tento úspěch znamená a počítal jste s ním, když jste na pohár jel?

Z úspěchu na Evropském poháru jsem měl velkou radost. Příprava neprobíhala vždy přesně podle plánu, ale naštěstí se podařilo dostat výkony na dobrou úroveň, abych se mohl účastnit. V kategorii nás bylo nominovaných několik závodníků na podobné výkonnostní úrovni. Věděl jsem, že bude soutěž vyrovnaná a budu určitě bojovat o každé kilo. Na soutěž jsem jel s nastavením, že chci vyhrát a dám do toho maximum, ale věděl jsem, že to nebude lehké. Jsem spokojený s výkony, ale je spousta věcí, které chci zlepšit do nadcházejících soutěží.

Silový trojboj není disciplína, o které se na UP běžně píše či mluví. Mohl byste ji přiblížit?

Silový trojboj je víceméně nový sport, nejvíce by se dal, pro představu, přirovnat ke vzpírání. Rozdílný je v tom, že se závodí ve třech hlavních disciplínách – dřep s činkou na zádech, benčpres a mrtvý tah. Každá disciplína má tři pokusy, kde si postupně závodník přidává váhu, aby na konci zvedl co nejvíce. Mohlo by se zdát, že je to celkem přímočaré, ale je velmi důležité nastavit si na závodech správnou strategii a často se na posledních pokusech taktizuje, aby měl šanci závodník zvednout více než ostatní. Závody dělá zajímavým nejen síla závodníka, ale i jak se dokáže vyrovnat se stresem a jak správně reagovat na soupeře. Atmosféra na závodech je vždy elektrizující.

Jak dlouho se silovému trojboji věnujete a kolik času týdně vám zabere příprava?

Závodně se silovému trojboji věnuji sedm let. Tréninky mám třikrát až šestkrát týdně. Trénink průměrně zabere od dvou hodin do čtyř hodin. Všechno závisí na fázi tréninkového plánu a na tom, za jak dlouho jsou další závody. Mimo silové tréninky je také důležitá aerobní aktivita, které se věnuji navíc k běžnému tréninku dvakrát do týdne. Můj předešlý největší úspěch je druhé místo na mistrovství světa dorostenců v roce 2018.