Finále prvního ročníku soutěže TechnoCreative je úspěšně za námi!

Tomáš Suchánek ze Střední průmyslové školy a středního odborného učiliště vyhrál v kategorii žáků střední školy. Foto: archiv KTIV PdF UP
pátek 29. březen 2019, 10:54

Ve čtvrtek 28. 3. se na katedře technické a informační výchovy konalo finálové kolo prvního ročníku soutěže TechnoCreative, jejímž cílem bylo poměřit síly v technických dovednostech. Soutěžilo se ve dvou kategoriích – „žáci středních škol“ a „studenti učitelských oborů se zaměřením na techniku“.

Téma finálového kola znělo „vyrob hodiny!“, a bylo soutěžícím záměrně sděleno dva týdny předem. Díky tomu si mohli promyslet vhodné technologické postupy a zvolit potřebný materiál tak, aby výsledný produkt byl co nejkreativnější s ohledem nejen na funkci, ale i estetiku. Své záměry konzultovali s odborníkem na technologie dr. Miroslavem Janu, který jim byl velkou pomocí i inspirací. Účastníci nebyli z hlediska volby materiálů nijak limitováni, a pro své výrobky volili jak ty tradiční – dřevo či kov, tak i novější – např. pěnová hmota, mimo to také upcyklovali staré gramofonové desky nebo CD. Během tří hodin tvůrčí práce vznikala pod rukama studentů originální díla hodná obdivu.

Motivace pro práci nebyla zanedbatelná, účastníky čekaly velmi atraktivní ceny. První cenou byla 3D tiskárna, dále vrtačka Bosch, dalekohled značky Meopta, nebo třeba sada vrtáků Bosch. Na vyhlášení nechyběli ani zástupci firem, kteří ceny do soutěže věnovali.

V kategorii žáci středních škol se na pozici výherce radoval z 3D tiskárny Tomáš Suchánek ze Střední průmyslové školy a středního odborného učiliště Uničov. V kategorii určené pro studenty učitelských oborů se zaměřením na techniku se na prvním místě umístila Tereza Velenová. Fotogalerie z průběhu soutěže i předávání cen je dostupná na facebooku katedry.

Poděkování patří těmto partnerům soutěže: Koyo Bearings, Meopta Přerov, Olomoucký kraj, Svaz průmyslu a dopravy, Krajská hospodářská komora OK, FTL Prostějov a Miele Uničov.  

Pavlína Částková a Jiří Dostál, katedra technické a informační výchovy PdF UP 

Zpět