Fulbrightovo stipendium je příležitostí pro vědeckou práci i nová přátelství

Přínosem Fulbrightova stipendia je nejen možnost vědecké spolupráce, ale i jedinečná příležitost poznat americkou kulturu, krajinu a navázat nová přátelství, říká olomoucký vědec.
Foto: Archiv PZ
Úterý 12. říjen 2021, 7:00 – Text: (red)

Prestižní Fulbrightovo stipendium získal Pavel Zahrádka z katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Čtyři měsíce se díky této podpoře vědec olomoucké univerzity věnuje výzkumné práci na American University ve Washingtonu.

Pavel Zahrádka se dlouhodobě zabývá problematikou jednotného evropského digitálního trhu a jeho dopadům na národní legislativy. „Důvodem mé výzkumné stáže v USA je spolupráce s Aramem Sinnreichem, vedoucím divize komunikačních studií na American University, a to na projektu zaměřeném na vytvoření etických zásad pro přístup k online obsahu chráněného autorským právem, tedy k filmům, seriálům a hudebním skladbám v nabídce streamovacích služeb.“

Odborník tak upozorňuje na nedostatky evropské legislativy, která zatím nedokázala zajistit volný pohyb služeb i v oblasti online streamování (psali jsme již dříve zde). „Přístup k tomuto typu online obsahu je totiž spotřebitelům často odepřen prostřednictvím technologie zeměpisného blokování, což znamená, že služby jsou dostupné podle místa připojení k internetu. Cílem mého výzkumu je formulovat pravidla přístupu, která zohledňují potřeby a kulturní práva spotřebitelů na jedné straně a na straně druhé jsou rovněž v souladu s obchodními modely mediálních průmyslů a autorským právem,“ vysvětluje.

Výstupem jeho badatelského pobytu v USA je kromě přednáškové činnosti příprava studie na téma etiky přístupu pro Journal of Media Ethics a navázání užší badatelské spolupráce mezi výzkumnými týmy obou univerzit. „Přínosem Fulbrightova stipendia je nejen možnost vědecké spolupráce, ale i jedinečná příležitost poznat americkou kulturu, krajinu a navázat nová přátelství. Využil jsem také perfektní sportovní zázemí univerzity ke sportování a možností seznámit se s řadou zajímavých a vřelých lidí i mimo univerzitní prostředí,“ dodává docent Zahrádka.

Zpět