Fyzioterapeuti z FTK se zabývají možností domácí rehabilitace po covidu-19

Foto: Projekt TERESA
Pondělí 26. červenec 2021, 8:00 – Text: (vim)

Odborníci z katedry fyzioterapie Fakulty tělesné kultury UP se podílejí na unikátním projektu TERESA (TEleREhabilitation Self-training Assistant), který umožní rehabilitaci pacientů s přetrvávajícími následky po prodělaném onemocnění covid-19 v domácím prostředí. Systém by v budoucnosti mohli využívat i pacienti s dalšími plicními nemocemi.

Do mezioborového týmu projektu jsou vedle olomouckých fyzioterapeutů zapojeni odborníci z katedry organizace vojenského zdravotnictví a managementu Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany Brno, katedry počítačů Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického (ČVUT) a Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK). „Věřím, že systém pomůže co nejvíce pacientům a že zkvalitní a zkrátí následnou péči,“ uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

„U řady pacientů s těžkým průběhem onemocnění je totiž zapotřebí řešit i následky infekce v takzvané subakutní fázi, druhý a třetí měsíc od počátku onemocnění. Pacienty trápí dušnost, únava, deprese nebo nespavost a jako efektivní metoda řešení těchto problémů se ukazuje systematická rehabilitace,“ vysvětlil přednosta Plicní kliniky FN HK Vladimír Koblížek.

Vznikající systém využívá stále dostupnější fitness náramky, které sbírají data o pohybové aktivitě a záznamy o kvalitě spánku pacientů. Tato data se anonymně zpracovávají do týdenních reportů a po zpětném přiřazení ke konkrétnímu člověku na jejich základě mohou lékaři a fyzioterapeuti plánovat efektivnější a cílenější rehabilitaci. Experti přitom připravují i možnost rozšíření vznikajícího softwaru o další funkce, aby byla vzájemná komunikace co nejpřínosnější a pomohla cíleně sestavit a individuálně vést plicní rehabilitaci pacientů.

V současnosti běží pilotní studie projektu s pacienty po covidu-19. „Na základě vyhodnocení zkušeností z této studie bude projekt pokračovat i pro širší skupinu pacientů, například s chronickou obstrukční plnicí nemocí, astmatem či intersticiálními plicními procesy,“ dodala odbornice na plicní rehabilitaci z katedry fyzioterapie FTK UP Kateřina Neumannová, která je podepsána pod Doporučeným postupem plicní rehabilitace u onemocnění covid-19 a podílela se také na brožuře se cviky pro návrat do formy po prodělaném covidu-19, kterou začátkem roku vydala Klinika tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace LF UP a Fakultní nemocnice Olomouc. S docentkou Neumannovou jsme v době vydání těchto dvou materiálů přinesli rozhovor, který si můžete přečíst zde.

První zpětná vazba od účastníků zapojených do pilotní studie projektu TERESA je pozitivní. „Věříme, že jsme našli dobrý model, který v budoucnu umožní efektivně podpořit plicní rehabilitaci většího počtu pacientů nejen po těžkém průběhu covidu-19, ale i u dalších onemocnění spojených s dechovými obtížemi a únavou,“ uzavřel Hynek Schvach z Univerzity obrany.