Galavečer na Manhattanu: výročí Univerzity Palackého přišli oslavit absolventi, partneři i diplomati

Rektor Martin Procházka se setkal v Českém centru i s lékařem Bohdanem Pomahačem, jedním z nejúspěšnějších absolventů UP. Foto: Bruce Bybee
Čtvrtek 26. říjen 2023, 16:52 – Text: Egon Havrlant

Krásy univerzitního města i regionu, výměnné programy pro studenty i akademiky, spolupráci s americkými partnery a další zajímavosti představila Univerzita Palackého v Českém centru v New Yorku. Univerzita oslavila v České národní budově na Manhattanu rovněž své 450. výročí.

V historických secesních prostorách Českého centra NY vítali na Dni otevřených památek zástupci univerzity, města i kraje návštěvníky, kteří se zajímali o nabídku olomouckého regionu v oblasti vzdělávání i cestovního ruchu. Slavnostního galavečera s klavírním recitálem Davida Kalhouse se pak účastnilo okolo sto padesáti hostů z USA i ČR.

„Představili jsme naši univerzitu v kontextu tradičních evropských vzdělávacích institucí, které se neobracejí jen ke své bohaté historii, ale mají co nabídnout v oblastech vzdělávání, výzkumu a inovací také pro současnou společnost i pro budoucnost. Dostupné možnosti mobilit v zahraničí pro naše studenty a akademiky nebo příležitosti pro spolupráci se zahraničními partnery u nás jsou důležitým předpokladem pro to, abychom v těchto oblastech dosahovali co nejlepších výsledků. Proto je pro nás rozvoj partnerství s univerzitami v Evropě i za oceánem tak důležitý,“ podotkl Martin Procházka, rektor UP, který se v průběhu slavnostní akce v Českém centru NY setkal s úspěšnými absolventy, zástupci partnerských univerzit, donátory i českými diplomaty.

Součástí galavečera v České národní budově v New Yorku byla i vzpomínka na nedávno zesnulého emeritního rektora UP Josefa Jařaba, který byl uznávaným amerikanistou a po listopadové revoluci pomáhal rozvíjet spolupráci olomoucké univerzity s americkými partnery.