Galerie na filozofické fakultě představuje kresby z Terezína

Rodinný snímek Groagových. Nová expozice v Galerii sociální fotografie FF UP na tř. Svobody 26.
Repro: Žurnál UP
Sobota 28. říjen 2017, 7:09 – Text: Milada Hronová

Galerie sociální fotografie Filozofické fakulty UP má novou výstavu. Při příležitosti Dnů židovské kultury instalovala dvanáct terezínských kreseb tří členů významné olomoucké průmyslnické rodiny Groagových. Expozici Úhel pohledu je k vidění do poloviny listopadu.

„Výstava představuje výběr z prací Ema, Trude a Williho Groagových, který je součástí rozsáhlé sbírky uložené v archivu izraelského muzea Beit Theresienstadt. Tato kolekce obsahuje obrazy, črty, nejrůznější objekty, básně i další písemnosti. Archivu ji věnovali Ida a Heinz Fleischmannovi. Součástí expozice jsou také informační panely k jednotlivým autorům a k výstavě obecně,“ řekla Ivana Cahová z Centra judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových FF UP. Dodala, že výstava přibližuje nejen syrovou realitu terezínského ghetta, ale i jeden z mnoha způsobů, jak se s ní vyrovnat.

„Je v ní humor, místy značně černě laděný, který reflektuje nejrůznější aspekty každodenního nedobrovolného života mezi zdmi opevněného města i snahy o zachování normality v krutých a nelidských podmínkách. Jednoznačně odráží touhu přežít a zachovat si lidskou tvář i důstojnost, které se nacistický režim během druhé světové války snažil všemožně pošlapat,“ dodala Ivana Cahová.

Expozici pořádá Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových FF UP ve spolupráci s Bejt Terezín, Galerií sociální fotografie FF UP, Muzeem umění Olomouc a Židovskou obcí Olomouc.

Festival Dny židovské kultury Olomouc letos oslavil desetileté výročí.  Jeho součástí se letos stala i výstava mapující osud olomoucké synagogy, kterou si zájemci mohou prohlédnout v Galerii Arcidiecézního muzea Olomouc až do 7. ledna 2018.

Zpět