Galerii teologické fakulty zaplnily obrazy Elišky Solovské

Foto: Martin Višňa
Pátek 17. březen 2023, 10:00 – Text: Martin Višňa

Svou vůbec první výstavu s názvem Niternost zahájila na Cyrilometodějské teologické fakultě UP mladá začínající umělkyně a v současné době uchazečka o studium na Univerzitě Palackého Eliška Solovská. V galerii před fakultní knihovnou jsou k vidění dívčí portréty obsahující dávku intimity a tajemství i obrazy s náboženskou tematikou.

Cesta tvorby Elišky Solovské na teologickou fakultu začala ve společenství mladých křesťanů při olomoucké faře u sv. Mořice. „Tam jsem našla spoustu kamarádů a mezi nimi i studenta Lukáše Janouška, kterému se líbily mé obrazy. Seznámil mě s Vítem Hlinkou, ten zase s Lucií Cincialovou a výsledkem je tato výstava, moje první. Všem jsem neskutečně vděčná, protože pro mě jako začínající umělkyni bylo těžké najít nějaké místo, kde by šlo obrazy vystavit,“ uvedla.

Na vernisáž přišli malířku z Olbramic podpořit její rodiče a další příbuzní a přátelé. „Chtěl bych připít na Eliščiny budoucí úspěchy a na to, abychom si z výstavy každý něco odnesli domů a do svých srdcí,“ ujal se autorčin otec slova při přípitku, u kterého nechyběl ani děkan fakulty Vít Hušek. Ten hosty přivítal s tím, že rádi na fakultě dávají prostor věcem, které jsou krásné a bohulibé, jako je právě tato výstava.

Z prezentovaných obrazů si největší pozornost získal ten s názvem Adam a Eva. Svým motivem, velikostí i tím, že jako jediný je zarámovaný. „K tomuto obrazu jsem byla oslovena naším panem farářem. Inspiraci jsem našla u svých rodičů, kteří si umí projevovat lásku v krásných, ale jednoduchých a lehkých okamžicích. Nemusí jít přece o nic velkého a okatého,“ řekla ke svému dosud největšímu obrazu autorka s tím, že do zarámování ji ponoukla babička.

Zájem vzbudila také dvojice obrazů osob v maskách s ptačím zobákem, známých z dob morových epidemií. Těmito malbami se Eliška Solovská vypořádala s vracejícím se snem ovlivněným četbou Krysaře. „Moje rodina s těmito maskami v něm šla za hudbou a padala z kopce, já to sledovala jako divák a nemohla s tím nic dělat,“ přiblížila.

Pro Elišku Solovskou je umění od malička na prvním místě. Malbu studovala pod vedením akademické malířky Adély Jánské na Střední škole designu a módy v Prostějově. Po maturitě nastoupila na Akademii výtvarných umění v Praze, po roce ovšem studia ve „výstřední Praze“ zanechala a vrátila se na Hanou. „Nabídli mi místo v domově pro seniory v Náměšti na Hané, je to krásná práce, zároveň jsem si ale uvědomila spoustu věcí a přehodnotila své priority. Chci jít ještě studovat a dále se rozvíjet. Proto jsem si podala přihlášku na Univerzitu Palackého, na výtvarnou výchovu se zaměřením na vzdělávání a k tomu kombinovaně angličtinu, také na učitelství pro mateřské školy. Uvidíme, co z toho klapne,“ dodala umělkyně.

Její obrazy si na Cyrilometodějské teologické fakultě UP můžete prohlédnout do 13. dubna.