Garden Food Festival: Jídlo s Pohlreichem, relax s univerzitou

Po dobrém jídle přijde v parku vhod i zábava, o kterou se postará UP.
Foto: Zaparkuj UP
Neděle 27. květen 2018, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Příští víkend 2. a 3. června bude v Olomouci patřit dobrému jídlu a pití. Koná se totiž Garden Food Festival. Na milovníky kvalitního jídla bude čekat ve Smetanových sadech bezmála stovka restaurací, vinařů, výrobců destilátů, pivovarů, regionálních producentů a farmářů. Své umění předvedou kuchařské hvězdy jako Zdeněk Pohlreich, Radek Kašpárek nebo Pavel Sapík. Ukáže se i Univerzita Palackého - program pro děti z velké části obstará Pevnost poznání, ve vlastním stánku se návštěvníkům festivalu představí i univerzitní projekt Zaparkuj.

Návštěvníci Garden Food Festivalu se mohou seznámit se zajímavými gastro koncepty, budou mít možnost ochutnat exotické pokrmy. K vidění bude i porcování obřích ryb nebo papričková ohnivá show. „Určitě bude zajímavé vystoupení Zdeňka Pohlreicha, který vedle své kuchařské show přiveze do Olomouce také restauraci na kolečkách. Jeho Wheels restaurant je speciální kamionový návěs, který se během chvilky promění v luxusní restauraci s terasou. Milovníci kvalitní kuchyně a netradičních zážitků si opět přijdou na své,“ říká pořadatel gastronomické slavnosti Pavel Vysloužil.

Olomoucký Garden Food Festival přilákal i další kuchařské osobnosti. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení Radka Kašpárka, jehož restaurace Field se pyšní michelinskou hvězdou, nebo prezentaci šéfkuchaře Pavla Sapíka „A přijede také vítěz kulinářské show MasterChef z roku 2016 Jiří Halamka,“ dodává Pavel Vysloužil. Programem bude provázet herečka Markéta Hrubešová.

Do dění se aktivně zapojuje i Univerzita Palackého. Pro rodiny s dětmi přichystá program Pevnost poznání. Její animátoři nejmladší návštěvníky zabaví zábavnými experimenty, hlavolamy, tvůrčími dílnami i výtvarnými aktivitami. „Část poznávacích aktivit ukáže, jak těsně je spojené dobré jídlo s fyzikou. Vždyť fyzika je v kuchyni jako doma! Dětem pomůžeme najít odpovědi na otázky, jestli jde rozmáčknou vejce v dlani, co vznikne ze spojení octu a vajíčka, jak se zachová alobal nebo mýdlo v mikrovlnce nebo co dokáže vývěva s bonbony marshmallow,“ upozorňuje na experimenty z „kuchyně“ Pevnosti poznání její mluvčí Martina Vysloužilová. Pevnost poznání na festivalu děti i jejich rodiče také přesvědčí, že je možné propojit potraviny s výtvarným uměním. „Ono je totiž možné malovat celerem, bramborou i paprikou, což si u nás mohou návštěvníci vyzkoušet. Nebo si mohou vyrobit originální pohlednici pomocí otisků z různých druhů zeleniny,“ vysvětluje Vysloužilová.

Svůj stánek na festivalu bude mít také iniciativa Univerzity Palackého „Zaparkuj – oživujeme veřejný prostor“. Její členové pořádají již čtvrtým rokem filmové projekce, tančírny, sportovní aktivity a další akce, které spojují místa konání – olomoucké parky a veřejné prostory. Návštěvníci Garden Food Festivalu mohou během celého víkendu využít půjčovnu stolních a deskových her, sportovního vybavení či dek. Součástí stánku Zaparkuj bude i netradiční posezení nebo hřiště na badminton, volejbal a ringo. „V našem stánku bude připravena také výtvarná dílna pro děti a zájemcům nabídneme i upomínkové předměty z produkce univerzity,“ dodává Ondřej Martínek z UP.