Gymnazisté se zájmem o chemii poznávali chemické katedry

Gymnazisté si vyzkoušeli práci v laboratoři.
Foto: Martina Šaradínová
Pátek 12. květen 2017, 14:00 – Text: Martina Šaradínová

Poznat Univerzitu Palackého, přírodovědeckou fakultu a především chemické obory se rozhodli čtyři studenti Gymnázia Jana Opletala v Litovli. Všichni se již zapojili do chemické olympiády a uvažují o studiu této vědní disciplíny na vysoké škole. Od úterý postupně prošli katedrami analytické chemie, biochemie a fyzikální chemie, kde získávali nové poznatky a svoji šikovnost si prověřili při experimentech.

„Smyslem pobytu bylo poznat chemii a uvědomit si, jaký obor bychom případně chtěli v budoucnu studovat,“ prozradil student druhého ročníku David Gronych. Podle něj čtveřici pro chemii zapálených studentů vybrala jejich profesorka chemie na gymnáziu. Dva z nich se totiž pravidelně účastní chemické olympiády, další dva si ji letos vyzkoušeli poprvé.

Středoškoláci si pochvalovali přijetí na katedrách i připravený program. „Jsou tu velice sympatičtí lidé, což jsem nečekal. Upřímně řečeno, měl jsem trochu strach z toho, jak nás tady na univerzitě přijmou, ale všichni byli velmi lidští a příjemní. Velice mě překvapilo i zdejší vybavení. Poznali jsme tady věci, které bychom ve školní laboratoři poznat nemohli, a vyzkoušeli si i několik pokusů., což bylo zajímavé,“ doplnil Gronych.

Jeho kolega Metoděj Koupil bude podávat přihlášku na vysokou školu už příští rok. Připustil, že pobyt na přírodovědecké fakultě pro něj byl i z tohoto pohledu užitečný. „Mně osobně se nejvíce líbila biochemie a začal jsem o ní více přemýšlet V analytické chemii záleží hodně na přesnosti, což pro mě moc není,“ přiznal s úsměvem student třetího ročníku.

Čtyřdenní stáž dnes ukončila návštěva katedry fyzikální chemie. „Představili jsme jim nanomateriály, jejich přípravu i použití. Po teoretickém úvodu si studenti vyzkoušeli přípravu nanočástic stříbra, jejich charakterizaci a následně testovali jejich toxicitu na organismu nitěnky,“ uvedla Jana Soukupová.

Přírodovědecká fakulta podporuje středoškoláky se zájmem o přírodní vědy dlouhodobě. Nabízí jim exkurze na pracovištích, školy si ale mohou vybírat i z bohaté nabídky přednášek s řadou experimentů.