Gymnazisté zapálení pro biologii poznávali přírodovědeckou fakultu

Gymnazisté dostali informace o výzkumných směrech na fakultě i studijních oborch.
Fotogalerie: Martina Šaradínová
Sobota 15. říjen 2016, 8:03 – Text: Martina Šaradínová

Dva dny plné exkurzí prožili na přírodovědecké fakultě úspěšní řešitelé Biologické olympiády z Pardubického kraje. Celkem 15 gymnazistů během čtvrtku a pátku navštívili nejen hlavní budovu fakulty, ale i Pevnost poznání, botanickou zahradu, Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) i další pracoviště v holickém areálu. Získali informace o nabídce studijních oborů i o vědě a výzkumu.

„Snažíme se vždy jednou za dva roky navštívit některou vysokou školu. Chceme, aby studenti měli představu o tom, co je čeká, když si vyberou studium biologie. Jako člen ústřední komise biologické olympiády mohu využívat vazby, které na jednotlivých pracovištích mám. Studenti a často i jejich rodiče tuto možnost vítají. Některým to dokonce pomohlo vybrat si studijní obor,“ uvedl tajemník krajské komise biologické olympiády v Pardubickém kraji Jaroslav Najbert. Podle něj se soustředění, jež finančně podporuje i pardubické hejtmanství, účastnili talentovaní studenti, kteří se v Biologické olympiádě v kategorii A a B umístili v krajském kole zhruba do 15. místa.

Na své si přišli zájemci o zoologii, botaniku, ekologii, biofyziku, buněčnou biologii nebo třeba chemickou biologii a genetiku. Odborníci jim často prostřednictvím názorných ukázek přiblížili, jakým směrem se ubírají při výzkumu. Neopomněli jim představit ani obory, které fakulta nabízí. Jedním z průvodců byl i vedoucí Oddělení chemické biologie a genetiky CRH Karel Doležal.  „Moc mě to bavilo a navíc tuto činnost považuji za důležitou. Je mi jasné, že jde o ty nejlepší studenty, kteří by teoreticky mohli jít studovat na naši fakultu. I kdyby u nás skončili jeden nebo dva z těchto talentovaných středoškoláků, bylo by to přínosné,“ uvedl Doležal.

Podle bezprostředních ohlasů úsilí akademiků nebylo zbytečné. „Soustředění mi moc dalo, jsem překvapen zejména vybavením zdejších pracovišť. Je vidět, že sem musely jít velké investice. Pracovníci, s nimiž jsme se setkali, byli nejen odborníci, ale dokázali nám informace podat srozumitelně a nadchnout nás. Jsem moc spokojený,“ řekl Jan Šeda, student třetího ročníku gymnáziu v Žamberku, který má ve škole nejraději právě biologii.

Pobyt v Olomouci si podle svých slov užila i Natálie Císařová. Zatím studuje třetí ročník svitavského gymnázia, v budoucnu by se chtěla věnovat molekulární biologii. I proto v současné době absolvuje stáž v jedné farmaceutické firmě. „Molekulární biologie mě nesmírně zajímá. V Olomouci jsme si v tomto směru přišla na své a návštěva mě motivovala k tomu, že se budu hlásit na zdejší přírodovědeckou fakultu. Lektoři byli sympatičtí a dokázali nám vše vysvětlit tak, abychom to pochopili,“ ocenila zúčastněné vědecké pracovníky studentka.