Hemato-onkologická klinika si připomíná dvacet let od zahájení programu transplantací krvetvorných buněk v Olomouci

Pátek 17. březen 2017, 9:10 – Text: OK

Olomouc (17. března 2017) – Před dvaceti lety byla v Olomouci provedena první transplantace krvetvorných kmenových buněk. Od té doby prošlo transplantačním programem na Hemato-onkologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc (FN) a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (LF UP) více než 1 200 nemocných s leukémiemi, lymfomy a dalšími zhoubnými onemocněními krvetvorby. K 20. výročí zahájení transplantačního programu připravila klinika ve spolupráci s Nadací Haimaom na 22. března přednáškový večer.

První transplantace provedl v roce 1997 více než pět let pečlivě sestavovaný mladý a ambiciózní tým lékařů, zdravotních sester a laboratorních pracovníků vedený prvním přednostou kliniky a předním českým hematologem Karlem Indrákem. Vše proběhlo v nově vybudovaném a v té době i nejmodernějším transplantačním pracovišti v Česku. „Nejprve jsme transplantovali nemocné se zhoubnými nádory lymfatických uzlin a s mnohočetným myelomem. Šlo o takzvané autologní transplantace, při nichž jsou pacienti sami sobě dárci krvetvorných buněk. V roce 1997 jsme jich provedli 21 a první transplantovaná nemocná stále žije. V roce 2000 jsme zahájili program příbuzenských alogenních transplantací používajících většinou krvetvorné buňky od sourozenců pacienta. Od roku 2004 provádíme také alogenní transplantace od nepříbuzných dobrovolných dárců z registrů dárců kostní dřeně,“ popsal Edgar Faber, vedoucí transplantačního centra a zástupce přednosty Hemato‑onkologické kliniky FN a LF UP.

Nemocným jsou při transplantaci předány krvetvorné kmenové buňky, které nahrazují poškozenou nebo zhoubně změněnou krvetvorbu. Nejde přitom o klasickou chirurgickou operaci. Krvetvorné buňky neboli štěp se dnes nejčastěji získávají z periferní krve dárce a podávají se přímo do krve nemocného prostřednictvím centrálního žilního katetru podobně jako například při transfúzi. Na rozdíl od transplantací solidních orgánů se společně s krvetvornými buňkami po intenzivní cytostatické přípravě přenáší také imunitní systém dárce, což v potransplantačním období vyžaduje sofistikovanou péči o nemocné v izolaci na transplantační jednotce.

Olomoucká klinika patří mezi pět pracovišť v České republice, která provádějí autologní i alogenní transplantace. K letošnímu březnu je zde podstoupilo celkem 1 216 nemocných z Olomouckého, Moravskoslezského a Zlínského kraje. „Výjimečně provádíme transplantaci na přímou žádost pacienta pocházejícího i mimo tyto oblasti. V posledních letech transplantujeme ročně 60 až 70 pacientů. Indikací k transplantaci jsou nemoci krvetvorby, pro které je tato léčba vhodná podle evropských i českých doporučení akutní a chronické leukemie, myelodysplastický syndrom, útlumy krvetvorby, osteomyelofibróza, maligní lymfomy a mnohočetný myelom,“ uvedl Edgar Faber.

Význam transplantačního programu zdůraznil také děkan lékařské fakulty Milan Kolář. „Je nutné vyjádřit velké poděkování všem zaměstnancům Hemato-onkologické kliniky za svědomitou a pečlivou práci ve prospěch pacientů. Jejich odborný a lidský přístup navrací nemocným zdraví a naději, že velmi závažné onemocnění zvládnou. Současně je vhodné připomenout, že Hemato-onkologická klinika je velmi důležitou součástí lékařské fakulty, která realizuje úspěšnou vědecko-výzkumnou činnost a kvalitní výuku studentů, tím tedy také přípravu dalších generací lékařů, včetně budoucích hemato-onkologů,“ uvedl Milan Kolář.

Hemato-onkologická klinika patří mezi nejlépe hodnocená pracoviště olomoucké fakultní nemocnice. „Naše léčebné výsledky jsou na špičkové úrovni, která je srovnatelná s předními českými i evropskými hemato-onkologickými centry. Co je však velmi důležité, dlouhodobě patří naše hemato-onkoligická klinika na přední příčky v hodnocení spokojenosti pacientů, což nás velmi těší a je to pouze další důkaz o tom, jak vysoce kvalitní práci celý tým kliniky odvádí,“ podotkl Roman Havlík, ředitel Fakultní nemocnice Olomouc.

Dvacátému výročí zahájení transplantačního programu v Olomouci bude věnován Přednáškový večer Spolku lékařů České lékařské společnosti J. E. Purkyně, který společně zahájí současný i emeritní přednosta Tomáš Papajík a Karel Indrák dne 22. března v 16 hodin ve Velké posluchárně Teoretických ústavů LF UP. Přednášky se zaměří na vývoj a budoucnost transplantací krvetvorných buněk v Evropě, České republice a Olomouckém kraji i na výsledky, ke kterým olomoucká klinika za posledních dvacet let dospěla. Účastníci budou také seznámeni s působením Nadace Haimaom zaměřující se na podporu transplantací kostní dřeně, jež v tomto roce rovněž slaví 20. výročí svého založení.

Od 10 do 15 hodin bude ve vstupních prostorách Teoretických ústavů probíhat nábor do registru dárců kostní dřeně. Zájemci dostanou veškeré potřebné informace o darování i o tom, jak vstoupit do registru a co vše tato nezištná a velmi záslužná činnost obnáší. Samotné přihlášení do registru zahrnující mimo jiné odběr krve mohou realizovat přímo naproti v budově Ústavu imunologie v odběrové místnosti Dárcovského centra Českého národního registru dárců kostní dřeně (ČNRDD).

Na květen připravuje klinika v rámci tradičních Olomouckých hematologických dnů také Pacientský den. Jako platforma pro užší komunikaci zdravotníků s pacienty bude věnován transplantacím a dárcovství krvetvorných buněk.

Kontaktní osoba:

Prof. MUDr. Edgar Faber, CSc.
vedoucí transplantačního centra a zástupce přednosty Hemato-onkologické kliniky
E: edgar.faber@upol.cz | T: 585852877, 585854173