Historii i současnost zubního lékařství přibližuje výstava ve Vlastivědném muzeu

Proděkanka LF UP Iva Voborná a ředitel Vlastivědného muzea Břetislav Holásek u šlapací zubní vrtačky.
Foto: Martin Višňa
Sobota 12. říjen 2019, 7:00 – Text: Martin Višňa

Polní vojenskou sadu chirurgických nástrojů pro lékařské zákroky v dutině ústní, šlapací zubní vrtačku nebo třeba cihlu z někdejšího sídla zubní kliniky si mohou návštěvníci prohlédnout na výstavě Historie a současnost zubního lékařství aneb Víme, jak na zubní kaz ve Vlastivědném muzeu Olomouc.

„Výstava představuje současnou podobu stomatologie ve všech jejích základních oborech a seznamuje návštěvníky s vývojem některých lékařských metod a zákroků, které si tento úzce specializovaný obor v průběhu doby osvojil,“ přiblížil Ladislav Korotvička, zubní lékař a ředitel neziskové společnosti Arak, který výstavu u příležitosti jubilejního 10. ročníku mezinárodní stomatologické konference Víme, jak na zubní kaz inicioval.

Podle spoluautora výstavy Ľuboše Harvana z Kliniky zubního lékařství Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc si návštěvníci mohou uvědomit, že dnes již není třeba se zubaře bát. „V historii zubního lékařství jsme našli zejména zmínky o chirurgii a trhání zubů. Zubaře v počátcích dělali kováři,“ podotkl při představení výstavy, na níž se autorsky podílel také vedoucí Historického ústavu Vlastivědného muzea Filip Hradil.

Slova Ľuboše Harvana podpořila také Iva Voborná, proděkanka lékařské fakulty pro zubní lékařství a přednostka Kliniky zubního lékařství LF a FNOL. „Zubní lékařství je neustále se vyvíjející obor, každý rok máme nové materiály, nové přístroje a nové možnosti. Veřejnost si ale o nás zubařích někdy myslí, že jsme zůstali někde v minulosti, jako na obrazu Trhání zubu. Myšlenkou výstavy je tedy ukázat nejen, co bylo, ale také kam jsme za ty roky došli,“ uvedla Iva Voborná s odkazem na malbu Igora Hermana, která byla využita jako pozvánka na výstavu.

Exponáty, mezi kterými jsou i staré stroje na přípravu amalgámu, zubní náhrady nebo vysloužilý nábytek z ordinací, zapůjčilo Stomatologické muzeum 1. LF Univerzity Karlovy, Klinika zubního lékařství a Klinika ústní, čelistní a obličejové chirurgie LF UP a FNOL i soukromí sběratelé. Díky nástěnné časové ose si zájemci také mohou projít historii studia zubního lékařství v Olomouci. Připomenuto je původní sídlo zubní kliniky v tak zvaném domečku v areálu fakultní nemocnice, nechybějí zmínky o významných osobnostech olomoucké stomatologie, jako jsou Milan Kamínek, Josef Šimek či Emil Jirava.

Výstava, nad níž převzal záštitu mimo jiné prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, je v Handkeho sále Vlastivědného muzea ke zhlédnutí do 17. listopadu.

Konference Víme, jak na zubní kaz se uskuteční ve dnech 8. a 9. listopadu v prostorách Teoretických ústavů. Určena je pro zubní lékaře, dentální hygienistky, sestry a studenty zubního lékařství. Více ke konferenci zde