Hlavní koordinátor Global Protection Cluster vede vzdělávací kurz na CMTF

Intenzivní vzdělávací kurz vede Simon Russell.
Foto: Velena Mazochová
úterý 6. listopad 2018, 14:28 – Text: Velena Mazochová

Dalším významným krokem pro bližší spolupráci teologické fakulty s Global Protection Cluster (GPC) při Úřadu Vysokého komisaře OSN (UNHCR) je intenzivní vzdělávací kurz Humanitarian Organisation's Development. Připravila jej katedra křesťanské sociální práce, která pro vedení přednášek získala hlavního koordinátora GPC a špičkového odborníka v oblasti humanitární pomoci Simona Russella.

Global Protection Cluster (Globální ochranný klastr) UNHCR na celosvětové úrovni koordinuje agentury OSN, nevládní a mezinárodní organizace zapojené do globální humanitární pomoci. Jeho hlavním posláním je poskytovat poradenství a doporučení v oblasti uprchlictví a posilovat inovační postupy a politiku vůči vysídleným osobám v různých částech světa.

Obsahem kurzu, který byl včera zahájen v prostorách budovy CMTF v ulici Na Hradě, je představení hlavních koncepcí rozvoje humanitárních organizací a seznámení s klíčovými pojmy zásad, reakcí a výzev pro ochranu v humanitárních operacích. „Týká se zejména ´architektury´ humanitární pomoci a právních a lidskoprávních principů při těchto operacích. Soustřeďuje se na otázky ochrany a zahrnuje i základní aspekty humanitárních programů a jejich plánování. Představí přístupy založené na praxi humanitárních pracovníků, kteří pracují s jinými aktéry v oblasti rozvojové pomoci, politiky či udržování míru,“ nastínila náplň kurzu Selma Porobić z oddělení humanitárních studií pořádající katedry.

Účast uznávaného experta Simona Russella v pětidenním přednáškovém cyklu představuje podle ní začátek stabilnější spolupráce mezi Global Protection Cluster a pořádajícím pracovištěm jak ve výuce, tak i ve výzkumu. Jedny z prvních podnětů vzešly z International Summer School in Refugee Law and Rights, kterou letos v Olomouci katedra zorganizovala pro více než dvě desítky účastníků z 15 zemí.  „Navázání tak důležitého kontaktu bylo možné díky spolupráci s hlavním hostem - Markem Szilveszterem Macskovichem z Úřadu Vysokého komisaře OSN v Ženevě, který působí jako inovační pracovník Global Protection Cluster,“ doplnila Selma Porobić.

Bližší informace o vzdělávacím kurzu Humanitarian Organisation's Development, který potrvá do 9. listopadu, najdete ZDE.