Hokejisté Univerzity Palackého vstupují do Univerzitní ligy ledního hokeje

Novinky u hokejového klubu UP představil jeho předseda Dominik Pudelka. Rektor Jaroslav Miller při té příležitosti oblékl dres s čestným číslem 1.
Fotogalerie: Martin Višňa
středa 25. září 2019, 13:30 – Text: Martin Višňa

S novým jménem do nové soutěže. Hokejisté Univerzity Palackého v Olomouci jsou jedním z osmi týmů, které budou v premiérové sezoně nově vzniklé Univerzitní ligy ledního hokeje bojovat o Pohár Jana Palacha. První utkání olomoučtí hokejisté sehrají již v pátek 27. září ve 20:30, kdy se jako hosté postaví mužstvu BO Ostrava.

„Univerzitní liga ledního hokeje je revoluce v univerzitním hokeji u nás, nic takového tu předtím nebylo. Máme sice za sebou dvě sezony v lize, kde jsme se střetávali také se zahraničními kluby a kde jsme načerpali spoustu zkušeností, zároveň jsme se ale s některými věcmi úplně neztotožňovali. Domácí univerzitní liga je pro nás výzva, mimo jiné i proto, že jako zástupci klubů vidíme do chodu ligy a máme možnost ho sami ovlivňovat. To je pro nás důležité,“ uvedl předseda olomouckého univerzitního klubu Dominik Pudelka, který je zároveň členem dozorčí rady nové sportovní soutěže.

Se vstupem do české univerzitní ligy souvisí i změna jména klubu. Z University Shields Olomouc je nyní HC Univerzita Palackého v Olomouci. Pro mezinárodní ligu, kde hrály týmy například z Maďarska či Polska, byl podle předsedy klubu vhodnější název v angličtině. I jako „univerzitní štíty“ přitom hokejisté poukazovali na příslušnost k Univerzitě Palackého, název odkazoval na pavézu užívanou v univerzitním logu. S možností působení v národní lize klub svůj název se souhlasem univerzity změnil.

Novinkou je také navázání bližší spolupráce s ligovými hokejovými kluby, které v Olomouckém kraji působí: HC Olomouc, HC Zubr Přerov, HK MD Šumperk a SK Prostějov 1913. Někteří hráči z univerzity se s nimi již připravovali na novou sezonu. „Univerzitní liga může být brána jako jakýsi mezičlánek mezi juniorskou a druhou či první hokejovou ligou, není to jejich konkurence. Hokejisté, kteří po juniorce chtějí naskočit do druhé nebo první ligy, mohou působit rok dva u nás, vyzkoušet mužský hokej, pokračovat ve studiu a připravit se tak na uplatnění po skončení sportovní kariéry, a pak zkusit štěstí ve vyšších soutěžích. Zároveň podle pravidel univerzitní ligy mohou v každém klubu působit až tři hráči z druhé ligy,“ podotkl Dominik Pudelka.

Co se naopak nemění, je místo domácích zápasů univerzitního týmu. Stejně jako v předchozích letech bude jejich dějištěm zimní stadion v Uničově. Pro novou sezonu zůstávají také pilíře kádru, díky kterým se univerzitní hokejisté na jaře probojovali do play-off evropské ligy. O místo v sestavě se ale v uskutečněném tryoutu poprali i nováčci. „Noví hráči byli příjemným překvapením, jejich snaha bojovat o místo v sestavě byla opravdu velká. Výsledkem tryoutu je významné rozšíření naší soupisky. Každý hráč bude mít během sezony možnost ukázat zlepšení a říct si tak o svou šanci,“ zhodnotil přípravné setkání trenér Radim Zbránek.

„Držím našim hráčům palce. Jejich výsledky sleduji a jsem jimi velmi mile překvapen, stejně tak vynikající reklamou, kterou hokejový klub Univerzitě Palackého dělá. A jsem také potěšen tím, že si klub vzali za své studenti ze všech fakult. Jak jsem se dozvěděl, členkou týmu je i kolegyně z teologické fakulty, to mi dělá obrovskou radost,“ řekl na adresu HC Univerzita Palackého rektor Jaroslav Miller. 

Cílem HC Univerzita Palackého v Olomouci pro začínající sezonu je střed ligové tabulky. První kroky ke splnění tohoto cíle učiní olomoučtí vysokoškoláci v pátek 27. září ve 20:30, kdy se jako hosté postaví hráčům BO Ostrava. Tři dny nato, v pondělí 30. září od 17 hodin, pak sehrají první domácí zápas, když na zimním stadionu v Uničově přivítají UK Hockey Prague. Termíny dalších zápasů HC UP a informace o klubu jsou dostupné zde

Rozpis všech utkání Univerzitní ligy ledního hokeje, jejich výsledky, statistiky a další informace o soutěži jsou k dispozici na webu ligy a také na největším hokejovém portálu v České republice Hokej.cz. Generálním partnerem ligy je společnost Tipsport, která mimo jiné nabídne možnost sledovat utkání živě na Tipsport TV. 

Zpět