Hýbejte se a bavte s univerzitním sportovním centrem

Foto: Archiv ASC
Sobota 2. březen 2024, 8:00 – Text: Gabriela Sýkorová Dvorníková

Lekce jógy, společenského tance či indoorcyclingu, skupinový basketbal, florbal nebo volejbal, kurzy jezdectví, horolezectví i plavání. To je jen střípek ze široké nabídky Akademik sport centra Univerzity Palackého. Naučí vás také základům sebeobrany, jezdit v kánoi nebo střílet z luku. Organizuje desítky pobytových i příměstských táborů pod značkou Léto dětí. V květnu pravidelně pořádá Sportovní den pro všechny studenty a zaměstnance UP.

Sportovní lekce a kurzy Akademik sport centra UP (ASC) mohou všichni studující a pracující na Univerzitě Palackého i široká veřejnost navštěvovat s výjimkou letních prázdnin téměř po celý rok. Rezervace na všechny sportovní aktivity jsou možné na webu sportuj.upol.cz po předchozí jednoduché a nezávazné registraci do systému a po nabití kreditu.

Hodinové lekce a semestrální kurzy

Akademik sport centrum nabízí desítky typů sportovních hodin za zvýhodněných 70 Kč pro studenty a zaměstnance UP (pro veřejnost 100 Kč/lekce). „Nabízíme různorodé aktivity pro sportovní vyžití, protažení těla i zvýšení fyzické kondice v odpoledních a večerních hodinách, v nabídce máme ale i ranní jógu,“ přibližuje ředitel ASC Jiří Vaculík. Ve výběru sportů nechybí například step aerobik, funkční a kruhový trénink, Line Dance, karate wado, pilates či lukostřelba, zahrát si lze i badminton nebo basketbal. Rozvrh pro letní semestr najdete na webu.

Novinkou letošního roku jsou lekce bojového umění taekwon-do, tlumící skákací boty ideální pro komplexní trénink celého těla kangoo jumping, raketový sport pickleball a Stiga hokej.

Pod odbornou záštitou Akademik sport centra je možné absolvovat i dlouhodobější kurzy jezdectví, horolezectví nebo třeba tenisu. „Deset lekcí plavání pro začátečníky a mírně pokročilé vyjde studenty či zaměstnance univerzity na 1150 korun,“ uvedl ředitel ASC.

Sportovní lekce a kurzy probíhají v areálu kolejí na Envelopě, ve Sportovní hale UP i v externích tělocvičnách, na plaveckém stadionu nebo na venkovních sportovištích.

Sauna, posilovna, půjčovna sněžnic i pronájem kurtů

V prostorách Sportovní haly UP jsou k dispozici také posilovna a sauna. Ve všední dny mají otevřeno až do půl desáté večer, v provozu jsou i o víkendu. V Akademik sport centru si můžete za poplatek vypůjčit carvingové lyže, snowblade, slackline, lopatu na sníh, slalomové kloubové hole s příslušenstvím nebo sněžnice, na letní párty pak nůžkový stan či pivní sety na sezení. V Hynaisově ulici jsou k pronajmutí tenisové kurty.

Sportovní i kulturní akce

Největší akcí pro všechny studenty a zaměstnance univerzity, jejímž je Akademik sport centrum hlavním organizátorem, je Sportovní den UP. Letošní se uskuteční v úterý 7. května, loni si vybralo některou z desítek aktivit téměř 500 účastníků.

Další desítky sportovních akcí ASC organizačně či trenérsky podporuje. V červenci například zajistí sportovní a společenský program na tradičních narozeninách Vědeckotechnického parku UP, v září se bude prezentovat na veletrhu zájmových kroužků pro děti v olomoucké Šantovce. V listopadu tradičně pořádá závod v horském běhu Rabštejnský Kocour, v prosinci mikulášský program plný písniček a scének pro děti zaměstnanců univerzity.

Tábory pro děti i lyžařské zájezdy

Na léto připravuje Akademik sport centrum UP více než 150 příměstských táborů pro děti od 3 let až po šestnáctileté teenagery. Kompletní nabídka bude v březnu zveřejněna na webu Léta dětí.

Příměstské tábory nabízí ASC také o jarních prázdninách, stejně jako lyžařské pobyty. Aktuální nabídka je k dohledání na stránce ascup.upol.cz/akce-a-kurzy.

Brigády jako táborový vedoucí či sportovní lektor

Aktuálně univerzitní Akademik sport centrum hledá vedoucí, instruktory, zdravotníky či skladníky na letošní letní příměstské tábory. Celoročně se mohou hlásit posily do týmu sportovních lektorů, na vedení lekcí či pozici obsluhy fitcentra. „Přihlaste se nám, i pokud děláte nějaký další zajímavý sport, který by mohl oslovit ostatní studující,“ upřesňuje Lenka Grácová, referentka pro oblast sportu ASC.

To vše je jen malá ochutnávka toho, co vše Akademik sport centrum Univerzity Palackého nabízí, kompletní rozpis najdete na webu ascup.upol.cz. Podrobnosti a bližší informace k jednotlivým akcím ASC budeme uveřejňovat postupně.