International week pedagogické fakulty přivítal jedenadvacet zahraničních partnerů

Pedagogická fakulta měla International week.
Fotogalerie: Milada Hronová
sobota 13. říjen 2018, 8:00 – Text: Milada Hronová

V pořadí počtvrté se na pedagogické fakultě uskutečnilo setkání reprezentantů zahraničních partnerských škol. International week jim nabídl možnost poznat Univerzitu Palackého, město Olomouc i systém vzdělávání České republiky.

Spolupráci se zahraničními vysokými školami pedagogická fakulta rok od roku rozšiřuje. Jestliže před čtyřmi lety přijelo na její International week sedm zahraničních partnerů, letos jich dorazilo jedenadvacet. Byla mezi nimi i zástupkyně mezi studenty velmi populární norské Queen Maud University College of Early Childhood Education, s níž olomoucká pedagogická fakulta podepsala spolupráci mezi prvními. Prezentovat přijeli do Olomouce i zástupci z turecké univerzity Artvin Coruh, s níž PdF UP začala spolupracovat nedávno a kteří tak Olomouc navštívili vůbec poprvé.

Vedle odborných přednášek a seminářů byly i letošní náplní této akce především prezentace jednotlivých vysokých škol. Cílovou skupinu opět tvořili jak účastníci akce, tak i studenti pedagogické fakulty. Právě oni se na základě získaných informací často rozhodují, kam mohou na studijní pobyt vycestovat. Na španělskou univerzitu Universidad de Las Palmas de Gran Canaria se tak v minulém semestru vydala například Markéta Salajková, která studuje obor Učitelství pro první stupeň základních škol.

„Nejen studium na zahraniční univerzitě, ale i pobyt v cizí zemi s jinými lidmi člověka nějakým způsobem vnitřně obohatí a částečně i změní. Universidad de Las Palmas de Gran Canaria jsem si zvolila proto, že nabízí široké spektrum možností. Student se tam může přihlásit na celou řadu sportovních aktivit, navštěvovat jazyková setkání i si například zatančit salsu. Kromě toho, že jsem si výrazně vylepšila angličtinu, polepšila jsem se i ve španělštině,“ řekla. Markéta Salajková tvrdí, že je díky zahraničnímu pobytu také více samostatná, zodpovědná a trpělivá. „Myslím si, že jsem dnes schopná řešit problémy více v klidu a s nadhledem,“ dodala. Je přesvědčena, že řadu netradičních nápadů, které na zahraniční vysoké škole zaznamenala, využije v pedagogické praxi. Rozhodnutí odjet studovat do zahraničí doporučuje všem studentům, kteří chtějí poznat nejen cizí zemi, fakultu, lidi, ale především sami sebe.

International week pořádá na pedagogické fakultě její zahraniční oddělení, přičemž konkrétní přednášky zastřešují vždy jednotlivá pracoviště fakulty. Zahraniční hosté poznávají během pobytu Univerzitu Palackého a její pedagogickou fakultu. Navštěvují také školská zařízení a seznamují se s kulturou a se systémem českého vzdělávání, do něhož by rádi své studenty poslali. 

„Pro všechny zainteresované, ať cizí nebo domácí, jde především o sdílení zkušeností a osobních kontaktů, které dále umožňují rozšiřování spolupráce mezi jednotlivými institucemi, a to jak v oblasti vzdělávací, tak následně i vědecké,“ uvedla Dagmar Zdráhalová z fakultního zahraničního oddělení. Pedagogická fakulta dále rozšiřuje spolupráci s univerzitami ve Spojených státech amerických, aktuálně je podle ní mezi studenty největší zájem o studium ve skandinávských zemích a Španělsku.