Interní diskuzní platforma UP Reflexe má novou, přehlednější podobu

Grafika: Žurnál UP
Středa 19. duben 2023, 13:00 – Text: Gabriela Sýkorová Dvorníková

Návrhy na zlepšení, úspěchy, poděkování, ale i strasti související s působením na olomoucké Univerzitě Palackého či s vysokoškolským prostředím obecně mohou již několikátým rokem studenti a zaměstnanci vzájemně sdílet a rozebírat na uzavřené interní diskuzní platformě UP Reflexe. Ta je nyní přehlednější a uživatelsky přívětivější. Nová podoba a struktura přinese návštěvníkům lepší orientaci v zaměření témat pro různé cílové skupiny.

Všichni, kteří na univerzitě studují nebo pracují, mohou na UP Reflexi po přihlášení (tedy mimo dosah veřejnosti či internetových vyhledávačů) debatovat o nejrůznějších tématech týkajících se života na univerzitě.

„Budeme velmi rádi, pokud studující, vyučující i další zaměstnanci využijí tuto diskuzní platformu pro sdílení podnětů, námětů ke zlepšení či různá upozornění. Diskutovat zde mezi může nejširší akademická obec při zachování elementárních pravidel korektní a konstruktivní debaty. Dotazy a náměty lze směřovat i k vedení univerzity, fakult a dalších součástí naší univerzitní komunity. Ať už se jedná o koleje a menzy, studijní záležitosti, vědeckou problematiku, nebo vizi univerzity,“ vyzývá prorektorka pro komunikaci a studentské záležitosti Andrea Hanáčková.

Inovovaná podoba diskuzní platformy UP Reflexe přináší rozdělení příspěvků do tematických bloků. Návštěvníci či návštěvnice si tak můžou vybrat, která problematika je aktuálně zajímá nebo do které oblasti přichází s vlastním podnětem či dotazem. „Hlavní výhodu platformy spatřuji v možnosti věnovat se podrobně některým tématům, která na sociálních sítích dostanou jen minimální prostor, často formou povzdechu nebo osamělého výkřiku. Ambicí je aktivizovat studující a nabídnout jim možnost kultivované, strukturované a třeba i hodně detailní diskuze o problémech akademického světa,“ vysvětlila Hanáčková snahu o revitalizaci dosavadního fungování platformy. Dosavadní příspěvky z UP Reflexe nezmizí, jsou zachovány v archivu včetně možnosti pokračovat v diskuzích pod nimi.

„Velmi rádi vyslyšíme názor akademické obce, pokud v aktuálně přednastavených tématech bude nějaké chybět. UP Reflexe je živý organismus připravený reagovat i na dočasná aktuální témata. V případě, že vám na inovované UP Reflexi bude nějaká kategorie chybět, neváhejte nám dát vědět na upreflexe@upol.cz,“ doplnila prorektorka.

V současnosti lze diskutovat v kategoriích: studijní či zaměstnanecké záležitosti, koleje a menzy, věda a výzkum, součásti univerzity a jejich rozvoj, strategie a vize UP a její role v regionu, udržitelná univerzita a další témata.

UP Reflexe i nadále slouží především k diskuzi. Pro řešení konkrétních problémů či požadavků je dlouhodobě určen Helpdesk UP, jehož prostřednictvím budou jednotlivé podněty systémově předány k vyřešení přímo kompetentní osobě.