Jak se stát evropským dobrovolníkem

Ilustrační foto: DZS
Pátek 17. září 2021, 8:00 – Text: (red)

O tom, proč a jak se stát evropským dobrovolníkem, bude řeč v úterý 21. září na besedě v Coffee Library ve Zbrojnici. Příchozí se potkají s dobrovolnicemi, které výjezd absolvovaly a podělí se o své zkušenosti. Začátek je v 17 hodin.

Akci „Staň se evropským dobrovolníkem!“ připravilo pro studenty Dobrovolnické centrum UP spolu s Domem zahraniční spolupráce. O svých zkušenostech a zážitcích s dobrovolničením v cizině budou mluvit Barbora Otáhalová a Markéta Čapková. Představí i program Evropské unie Evropský sbor solidarity, který umožňuje mladým lidem do 30 let získat zkušenosti v zemích Evropy i mimo ni prostřednictvím dobrovolnického výjezdu.

Barbora Otáhalová pochází z Přerova. Po maturitě se rozhodla vyjet do Litvy jako dobrovolnice Evropského sboru solidarity, kde se věnovala výuce angličtiny na základní škole. Ještě před její dobrovolnou službou v Litvě absolvovala dva projekty Workaway – jeden v Norsku a druhý ve Španělsku. Nyní studuje prvním rokem předškolní pedagogiku na univerzitě ve Zlíně. Kromě toho pracuje jako učitelka ve školce a také jako lektorka angličtiny v jazykové škole. Ráda cestuje, hraje na různé hudební nástroje a čte knihy. Jako ambasadorka by ráda pomohla ostatním mladým lidem, aby se nebáli vyjet do světa a poznávali tak nejen své okolí, ale také sami sebe.

Markéta Čapková je původem z Šumavy, studuje projektový management, miluje přírodu, cestování a sport. Do většiny věcí se podle svých slov vrhá po hlavě a bez váhání se zapojila také minulý rok do dobrovolnictví v Gruzii, které spojila se školní stáží. Gruzii si vybrala, protože chtěla poznat něco zcela nového a krok do neznáma brala jako velkou výzvu. Kromě spousty zážitků Markétě Kavkaz v mnohém otevřel oči a našla zde také neuvěřitelně silná přátelství. I když její dobrovolnická služba neproběhla kvůli koronavirové krizi tak, jak si představovala, nic by za tuto zkušenost nevyměnila a ráda by teď svoje zážitky sdílela s ostatními jako ambasadorka Evropského sboru solidarity.

Beseda se uskuteční 21. září od 17 hodin v Coffe Library. Více o programu najdete zde.

Dobrovolnictví bude na programu i ve středu, kdy budou uděleny Ceny rektora UP za dobrovolnickou činnost. Letos komise z 32 nominací vybrala studenty a zaměstnance, kteří budou za svou záslužnou činnost oceněni. Předávání cen proběhne od 18 hodin na hlavním pódiu na nádvoří Zbrojnice a je jedním ze stěžejních bodů programu akce Meet UP, která je určena především našim novým studentům. Od pondělí až do pátku je čeká program plný koncertů, divadel, workshopů, projekcí, přednášek i výstav a také informací o univerzitě a Olomouci.

Zpět