Jan Hřebejk natáčí nový seriál, štáb obsadí Konvikt

Jedna z prvních fotografií z natáčení Pozadí událostí. Z Prahy do Olomouce se filmaři přesunou v březnu.
Foto: Julie Vrabelová @ Barletta s.r.o.
Středa 3. únor 2021, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Po Detektivech od Nejsvětější Trojice přichází další projekt, na němž spolupracuje spisovatel Michal Sýkora z katedry divadelních a filmových studií Filozofické fakulty UP s režisérem Janem Hřebejkem a scenáristou Petrem Jarchovským. Čtyřdílný seriál s názvem Pozadí událostí se v těchto dnech natáčí v Praze, v březnu se štáb přesune do Olomouce, především na Univerzitu Palackého.

Pozadí událostí natáčí Česká televize podle scénáře Michala Sýkory a Petra Jarchovského. Seriál se měl natáčet už loni, ale kvůli pandemii byl o rok posunutý.

„Pozadí událostí je žánrový mix. Jde o vztahové drama, lehce komediální příběh z univerzitního prostředí a detektivní zápletku. Tyto tři žánry se kombinují, doplňují a žádný z nich není dominantní,“ řekl Michal Sýkora. Velkou roli by podle něj měly hrát exteriéry i interiéry Univerzity Palackého včetně jejího Uměleckého centra.

Natáčet by se mělo v Univerzitní ulici, před budovou Uměleckého centra UP, v jeho průjezdu, na vrátnici, na nádvoří, v Kapli Božího Těla, na chodbách a v prostorách katedry divadelních a filmových studií filozofické fakulty. Podle Adély Hazuchové, manažerky UC UP, by mělo jít o sekretariát katedry, kancelář vedoucí katedry a kancelář Michala Sýkory.

„Filmaři budou mít v přízemí Uměleckého centra UP i zázemí, tedy kostymérnu, maskérnu a produkci. Kromě univerzitních prostor se chystají natáčet i v prostorách Národního památkového ústavu nebo v kavárně a knihkupectví na Horním náměstí,“ uvedla.

Asistentkou natáčení Pozadí událostí je Tereza Tvrdá, absolventka zmíněné katedry Filozofické fakulty UP, která zná Olomouc velmi dobře.

„Už v době svých studií se zde v roli produkční věnovala pohádkovému muzikálu Stojí hruška a minulý rok fungovala jako produkční při filmování snímku Zpráva o záchraně mrtvého v režii Václava Kadrnky, který natáčeli ve Fakultní nemocnici Olomouc. Tereza Tvrdá bude pro štáb takovou olomouckou spojkou,“ řekla manažerka Uměleckého centra UP. Do natáčecího dění se podle ní zapojí i studenti katedry divadelních a filmových studií, kteří by měli pomáhat se stěhováním rekvizit, kostýmů a podobně. „Mělo by jít o asistenci pro různé pozice ve štábu, což pro ně může být skvělá praxe,“ dodala Adéla Hazuchová.

Vzhledem k online režimu výuky je nyní i lepší manévrovací prostor pro filmaře. „Doposud se v Uměleckém centru UP natáčely všechny filmy za plného provozu, teď je situace v daném ohledu snadnější. Klade však velký důraz na dodržování zvýšených hygienických opatření kvůli covidu,“ řekla.

Pozadí událostí: Režie: Jan Hřebejk, Scénář: Michal Sýkora a Petr Jarchovský. V hlavních rolích se představí Jitka Čvančarová, Petra Hřebíčková, Martha Issová, Katarína Kubošiová, Jiří Havelka a další.