Jaroslav Švrček z PřF získal cenu Světové federace národních matematických soutěží

Jaroslav Švrček.
Foto: archiv PřF
Pátek 11. prosinec 2020, 11:00 – Text: Šárka Chovancová

Významné ocenění Paul Erdős Award, které uděluje Světová federace národních matematických soutěží (WFNMC), získal za rok 2020 Jaroslav Švrček z katedry algebry a geometrie přírodovědecké fakulty. Tato cena se uděluje jednou za dva roky nejvýše třem matematikům z celého světa, kteří se dlouhodobě významně podílejí na rozvoji matematických soutěží na národní i mezinárodní úrovni.

„Ocenění Erdösovou medailí vnímám jako vysoce pozitivní zhodnocení své práce v oblasti péče o matematické talenty především na mezinárodní úrovni,“ uvedl Jaroslav Švrček.

Mezinárodně uznávaný matematik je třicet let členem Světové federace národních matematických soutěží, patnáct let vykonával funkci výkonného redaktora jejího časopisu Mathematics Competitions. Poslední dva roky působí v této federaci jako regionální reprezentant pro Evropu a je členem ediční rady jejího časopisu.

„Redaktorská práce obnášela především získávání a redigování konkrétních příspěvků z celého světa. Časopis publikuje články z oblasti nadstandardní středoškolské matematiky a matematických soutěží. Mým úkolem bylo připravit všechny recenzované články pro tisk,“ doplnil Jaroslav Švrček.

Ocenění Paul Erdős Award za rok 2020 mělo být uděleno nominovaným v červenci letošního roku v Šanghaji na kongresu Světové federace národních matematických soutěží. Kvůli pandemii covid-19 budou však ocenění předána až v roce 2022 během konference WFNMC v Bulharsku.

Jaroslav Švrček působí na přírodovědecké fakultě od roku 1980. V současné době pracuje jako odborný asistent na katedře algebry a geometrie (oddělení didaktiky matematiky a elementární matematiky). Od poloviny 80. let se podílí na rozvoji práce s matematickými talenty, a to nejen v České republice. Přes třicet let se věnuje odborné přípravě českého reprezentačního týmu pro Mezinárodní matematickou olympiádu a od roku 2007 také na Středoevropskou matematickou olympiádu. Je autorem více než 250 soutěžních úloh, které byly použity pro Matematickou olympiádu v ČR a na Slovensku, mezinárodní matematické soutěže (MEMO, Matematický duel) a specializované časopisecké rubriky.

Do roku 2020 vykonával Jaroslav Švrček 20 let funkci místopředsedy Ústřední komise MO a letos byl jmenován předsedou Krajské komise MO v Olomouckém kraji. Téměř čtyřicet let se také nepřetržitě věnuje práci s matematickými talenty na gymnáziu M. Koperníka v Bílovci, od poloviny 90. let minulého století také na Gymnáziu Jakuba Škody v Přerově, což jsou fakultní školy přírodovědecké fakulty. Je autorem 150 odborných článků, 5 knižních publikací a monografií, z nichž jedna byla vydána v zahraničí (World Scientific, Singapore) a pěti učebních textů pro posluchače přírodovědecké fakulty a jednoho pro PdF UK v Praze.