Ještě před prázdninami jednal Akademický senát UP

Foto: Milada Hronová
Pátek 21. červen 2019, 10:30 – Text: Milada Hronová

Stav příprav vzniku vysokoškolského ústavu, vyhlášení doplňovacích voleb do Akademického senátu UP, nový studentský zástupce v univerzitní Radě pro vnitřní hodnocení a fakultní i univerzitní předpisy byla témata, kterým se věnoval červnový univerzitní akademický senát.

Za hojné účasti veřejnosti i doprovodné diskuze jednal Akademický senát UP o přípravě vzniku zřízení nového vysokoškolského ústavu. S návrhem na jeho zřízení se AS UP poprvé setkal loni na podzim a v únoru pak rozhodl o tom, že bude potřeba předložit věcný záměr.

„Dohodli jsme se, že ještě než univerzita přistoupí ke změně příslušných norem a faktickému zřízení tohoto ústavu, předloží vzhledem k závažnosti změny a dopadu na univerzitu Akademickému senátu UP věcný záměr zřízení nového vysokoškolského ústavu,“ uvedl Jiří Langer, předseda AS UP.

Dodal, že právě s odkazem na závažnost celého procesu se uskutečnilo nad rámec Jednacího řádu AS UP široké připomínkování předloženého dokumentu.

Vizi vzniku vysokoškolského ústavu i předložený věcný záměr jeho zřízení krátce před senátory prezentoval rektor UP Jaroslav Miller. Zopakoval, že se jedná o strategický projekt, který má šanci i potenciál zvýšit vědeckou kapacitu univerzity i její prestiž. Zdůraznil také, že projekt má i potenciál zvýšit mezioborovost výzkumu.

„Jako rektor univerzity jsem pověřen, abych univerzitě předkládal projekty a strategické vize, které mají rozvojový potenciál nás posunout,“ řekl. Vznik vysokoškolského ústavu podpořil na AS UP i předseda univerzitní správní rady Mons. Jan Graubner, olomoucký arcibiskup.

Jak vyplynulo z dalšího jednání, předložený dokument se nesetkal s pozitivní odezvou ekonomické i legislativní komise AS UP.

„Materiál není věcným záměrem a není ani záměrem organizační změny podle Jednacího řádu AS UP. Lze jej vzít pouze na vědomí,“ uvedl Damián Němec, předseda legislativní komise AS UP z cyrilometodějské teologické fakulty. Podobně se vyjádřil i předseda ekonomické komise Jiří Vévoda z fakulty zdravotnických věd, který postrádá ekonomickou analýzu nového vysokoškolského ústavu.

V závěru bohaté diskuze pak senátoři přijali usnesení, v němž se uvádí, že AS UP projednal předložený Záměr zřízení VŠÚ a bere na vědomí informaci o průběhu přípravy zřízení VŠÚ. AS UP zároveň požádal rektora o předložení věcného záměru změny Statutu UP a věcného záměru Statutu VŠÚ, o předložení návrhu organizační změny podle článku 13 Jednacího řádu AS UP, o ekonomický rozbor včetně finančních dopadů na stávající součásti, o závazek, že metodika dělení příspěvků a dotací nebude v souvislosti se vznikem nové jednotky upravována tak, aby zvýhodňovala nově vzniklou součást, a zároveň bude garantováno, že případná změna metodiky nebude mít negativní finanční dopad na stávající součásti. AS UP rektora dále požádal o každoroční vyhodnocení realizace záměru po dobu pěti let od doby vzniku ústavu a také o navržení finančních mechanismů, jak se bude postupovat v případě, že se nenaplní avizované příjmy vysokoškolského ústavu. AS UP bude o vysokoškolském ústavu znovu jednat na podzim.

Během posledního jednání AS UP v tomto akademickém roce se senátoři univerzity věnovali i mnohabodové legislativní části, v níž nakonec schválili několik vnitřních fakultních předpisů a Změnu Statutu UP (přílohy č. 7) ve znění po jednání legislativní komise AS UP.

S odkazem na dřívější debaty o institutu stížnosti a přezkumu voleb ve Volebních řádech AS jednotlivých fakult UP přijal akademický senát usnesení, v němž vyzval senátory jednotlivých fakult, aby s účinností nejpozději od 1. 1. 2020 implementovali do svých VŘ institut opravných prostředků a přezkumu voleb. Odkázal přitom na senátem přijaté modelové znění.

AS UP schválil také novou studentskou členku do Rady vnitřního hodnocení UP, kterou se stala Kristýna Bartoňková z fakulty zdravotnických věd.

S ohledem na to, že k 30. červnu ukončí pracovní poměr na UP senátorka fakulty zdravotnických věd Anita Můčková, vyhlásil AS UP doplňovací volby na senátora z této fakulty do AS UP na funkční období 2017-2020. Podle přijatého harmonogramu bude kandidátní listina zveřejněna 17. září, volby se uskuteční od 19. do 25. září.

Během studentské rubriky si senátoři vyslechli prohlášení, v němž studenti všech fakult UP žádají členy akademické obce UP, aby ukončili útoky na své kolegy, kterými poškozují profesní i osobní životy a dobré jméno celé Univerzity Palackého. Akademickému senátu UP prezentoval prohlášení senátor Michal Vorlíček z fakulty tělesné kultury.