Jubilejní půlmaraton proběhne Olomoucí s univerzitní podporou i účastí

Půlmaratonci z FTK.
Foto: Lukáš Ondrášek
středa 12. červen 2019, 8:00 – Text: Martin Višňa, Ondřej Martínek

Olomoucké ulice zaplní v sobotu 15. června milovníci běhu, městem proběhne jubilejní desátý Mattoni 1/2Maraton Olomouc. Stejně jako v uplynulých letech u toho nebude chybět Univerzita Palackého, která mimo jiné každoročně zajišťuje dobrovolníky na trať. Součástí závodu je také Běh o Pohár rektora a na start se postaví i desítka běžců, kteří se připravovali pod dohledem odborníků z fakulty tělesné kultury.

Vedle stovek dobrovolníků z řad zaměstnanců a studentů, kteří se budou starat o hladký průběh akce, univerzita organizátorům pomáhá také se zajištěním ubytovacích kapacit pro účastníky závodu nebo s propagací prostřednictvím univerzitních komunikačních kanálů. „Jsme velice rádi, že můžeme být desátým rokem hrdým partnerem závodu, který doslova naučil běhat půlku Olomouce. Věřím, že letošní jubilejní ročník se vydaří skvěle a naši studenti i zaměstnanci si jej užijí – ať už na trati, nebo podél ní v pozicích fanoušků a dobrovolníků,“ řekl rektor Jaroslav Miller.

Běžci mohou v sobotu jako bonus zavítat za zvýhodněné vstupné do Pevnosti poznání, univerzitní informační centrum UPoint na Horním náměstí pak kromě propagačních předmětů nabídne možnost bezplatného měření tělesného složení. „Ve spolupráci s Aplikačním centrem BALUO budeme mít k dispozici nejmodernější přístroj. Získaná data mohou sportovci využít při dalších tréninkových aktivitách. Příchozí si  u nás budou moci koupit také za zvýhodněnou cenu sportovní set, který zahrnuje láhev na vodu a batůžek. Po celý den budeme návštěvníkům zdarma nabízet vodu a kávu,“ uvedla Anna Jánská, vedoucí UPointu.

Dílčí kategorií oblíbeného a oceňovaného Mattoni 1/2Maratonu Olomouc je již několik let Běh o Pohár rektora, v němž měří síly studenti univerzity. O pohár se utká i Petra Poučová, která byla vloni nejrychlejší studentkou. „Připravovala jsem se stejně jako na ostatní závody. Poslední dva týdny běhám jen občasné tempové a kratší pomalé běhy, protože teď už stejně nejde nic dohnat. Samozřejmě se budu snažit běžet ze všech sil a dosáhnout vysněného času pod 1:35:00. Pokusím se obhájit i loňské vítězství v Poháru rektora, ale když to nevyjde, nevadí. Chci si to hlavně užít,“ uvedla studentka Ochrany obyvatelstva.

Petra Poučová je přitom jedním z deseti běžců z fakulty tělesné kultury, kteří se na půlmaraton připravovali pod dohledem fakultních odborníků. „Pořadatelé půlmaratonu z RunCzech nám nabídli možnost sestavit desetičlenný tým, symbolicky k 10. výročí závodu. Běžci mohli k přípravě využít zázemí na fakultě. Optimální podmínky pro přípravu jim připravili pracovníci Aplikačního centra BALUO, které je generálním partnerem týmu, podstoupili diagnostiku u Mobilní fyzioterapie, testy v laboratoři zátěžové fyziologie či v laboratoři senzomotoriky. Se svými zkušenostmi z půlmaratonu se jim svěřil Filip Neuls z katedry přírodních věd v kinantropologii, který je také členem týmu. A samozřejmě proběhl i společný výběh,“ vyjmenoval koordinátor půlmaratonské přípravy Michal Zbraněk z oddělení rozvoje a vnějších vztahů FTK.

V barvách fakulty tělesné kultury poběží půlmaraton i Zbraňkův kolega grafik a fotograf Lukáš Ondrášek, který běh bere jako přípravu na lezení v horách, orientační běžci Pavla Horová a Vojtěch Matuš, který by rád doběhl v čase blízko 1:25:00. Další z členů týmu David Prycl z Aplikačního centra BALUO by bral jakýkoliv čas pod 1:45:00. Jak ale v době vrcholící přípravy přiznal, „tělo by i chtělo, ale hlava ne a ne se donutit“. Zda se očekávané časy podaří závodníkům zaběhnout, se ukáže již v sobotu. Přípravu běžců z FTK i průběh závodu shrnou chystaná videa a další materiály.