K úspěšnému odchovu hrabáče v zoo přispěli i odborníci z lékařské fakulty

Foto: Zoo Olomouc
Pátek 21. červenec 2023, 12:00 – Text: Martin Višňa

Olomoucké zoologické zahradě se podařilo úspěšně odchovat mládě hrabáče kapského. Jistý podíl na tom mají i lékaři a vyučující z Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty UP Lumír Kantor a Milan Kolář.

Mládě hrabáče se narodilo již 8. dubna, jak ovšem připomněla zooložka Eliška Veselá, měli z odchovu obavy. „U hrabáčů platí, že porodit ještě neznamená odchovat. Dnes však můžeme říct, že se hrabáče odchovat podařilo. Jeho přibývání na váze je úctyhodné.“ Mládě při porodu vážilo 1,5 kg, nyní již má téměř 19 kg.

Svůj podíl na úspěšném odchovu savce, který je pro svoji podobu označován za hříčku přírody, mají i dlouholetý a nyní již bývalý primář Novorozeneckého oddělení FNOL Lumír Kantor a mikrobiolog a děkan LF UP Milan Kolář.

„Odchov hrabáče kapského je velkým úspěchem Zoo Olomouc. Dvakrát už o mládě přišla pro infekci kolem porodu. Byl jsem jako neonatolog požádán o konzultaci a spolu s mým kamarádem Milanem Kolářem jsme doporučili antibiotické schéma. Povedlo se! V dubnu se tento zvláštní mravencožrout narodil a má se k světu!“ uvedl Lumír Kantor na svém Facebooku.

„Vzhledem k velmi pravděpodobné bakteriální infekci u samice–matky jsem navrhl antibiotickou léčbu, což bylo relativně složité, přece jen se více vyznám v antibiotické léčbě lidí. Tato byla úspěšná, což mne velmi těší. V zoo jsem bohužel ještě nebyl, ale jistě se na své „pacienty“ přijdu podívat,“ dodal Milan Kolář, pro kterého to nicméně nebyla první zkušenost s léčbou zvířete. „Mám zkušenosti ještě z roční vojenské prezenční služby, kde jsem jako četař-absolvent a lékař úspěšně vyléčil jedno prasátko a vlčáka. Dokonce jsem za to dostal tzv. opušťák, tedy v případě prasete, které bylo určeno na následnou zabíjačku. Kdyby uhynulo, nekonala by se a navíc by to bylo bráno jako finanční škoda.“

Hrabáče kapské, kteří patří k vzácně chovaným druhům, olomoucká zoologická zahrada chová od roku 2017, přičemž k úspěšnému odchovu mláděte došlo už v roce 2020. Zoologové to označují za malý zázrak, protože mládě nemusí být životaschopné, nesaje od matky, ta ho také může zavrhnout. V Evropě se odchov hrabáče zatím podařil jen sedmi zoologickým zahradám.

Zavalitý, téměř lysý savec s protáhlým prasečím rypáčkem, zaječíma ušima, dlouhými ostrými drápy či klokaním ocasem je v přírodě doma v Africe na jih od Sahary. Hrabáči se dožívají přibližně 20 let, dospělý jedinec váží kolem 60 kg. Oproti lidem má obrácený biorytmus: přes den spí a po setmění v krajině vyhledává termity. V zajetí jeho jídelníček tvoří kaše z vařeného masa, granulí, žloutků, mrkve, banánů, rýže a mouční červi.