Karas obecný mizí z tuzemských rybníků, projekt Přírodovědecké fakulty UP chce tuto kriticky ohroženou rybu pomoci vrátit zpět

Pondělí 2. květen 2022, 9:27

Olomouc (2. května 2022) – Pět desítek mladých jedinců kriticky ohroženého karase obecného vysadí v úterý 3. května odborníci do rybníčku v areálu Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci-Holici. Na projektu, který má pomoci posílit zatím skomírající populaci této ryby v přírodě, se kromě univerzity podílí i Biologické centrum AV ČR. Lokální geneticky čistou linii karase obecného pro biotop v Olomouci-Holici zajistil ambasador projektu Zdeněk Suchý z Olomouce a student Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Jan Augustynek.

Karas obecný (Carassius carassius) patřil mezi nejběžnější tuzemské druhy ryb. Hojně se vyskytoval v návesních rybníčcích, slepých ramenech a tůních okolo řek. Mnohdy také díky své odolnosti zůstával jediným druhem ve stojaté vodě s nedostatkem kyslíku, v zanesené nádrži či tůni.

„Je to totiž mistr v přežívání za nehostinných podmínek, ve kterých ostatní druhy ryb už hynou. Umí dlouhodobě přepnout na anaerobní, tedy bezkyslíkatý metabolismus. Díky tomu přežívá i v zabahněných tůních pokrytých ledem a sněhem, kde v zimě kyslík rychle a na dlouhou dobu dochází,“ uvedl Marek Šmejkal z Biologického centra AV ČR.

V posledních letech ale původnímu karasovi vyrostla v rybníčcích a tůních silná konkurence. Do tuzemských vod byl totiž zavlečen karas stříbřitý, který kvůli podobné odolnosti a schopnosti množit se pomocí gynogeneze (forma nepohlavního rozmnožování) dokázal karase obecného z jeho lokalit zcela vytlačit. Stejně dopadly i mnohé další druhy živočichů, například obojživelníků.

Do projektu zaměřeného na nalezení posledních populací kriticky ohroženého karase obecného se může na internetových stránkách www.zachrankarase.cz zapojit i široká veřejnost, a pomoci tak objevit nové lokality. Vybrané geneticky vhodné populace poté poslouží k založení podobných záchranných chovů, jaký vzniká v areálu přírodovědecké fakulty v Olomouci-Holici.

Celá akce se uskuteční pod záštitou děkana přírodovědecké fakulty doc. RNDr. Martina Kubaly, Ph.D., garanta oboru hydrobiologie doc. RNDr. Martina Rulíka, Ph.D., RNDr. Marka Šmejkala, Ph.D., z Biologického centra AV ČR a studentů oboru hydrobiologie.

Kontaktní osoby:

Šárka Chovancová | redaktor