Kartografický den bude letos zaměřen na využití map ve sportu

Kartografický den 2019.
Foto: archiv katedry geoinformatiky
Čtvrtek 27. únor 2020, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Na propojení kartografie a sportu se zaměří 14. ročník Kartografického dne, který se uskuteční v pátek 28. února v aule přírodovědecké fakulty. Mezi hlavními hosty bude například legendární navigátor závodu Rallye Paříž-Dakar v týmu Karla Lopraise Josef Kalina či hlavní kartograf Českého svazu orientačních sportů Jan Langr.

Téma kartografického dne je vybíráno vždy s ročním předstihem, volba přitom podle Aleny Vondrákové z pořádající katedry geoinformatiky není vůbec jednoduchá. Pořadatelé se pokaždé snaží, aby téma bylo aktuální a zajímalo odbornou veřejnost. „Sport jsme vybrali z toho důvodu, že stále častěji se setkáváme s mapovými aplikacemi, které vznikají pro různé závody jako například Světový pohár v biatlonu, rallye nebo různé cyklistické závody. Sportovní příznivci čím dál více využívají různé mobilní aplikace pro sledování polohy, vizualizaci trasy či plánování výletů. Jedná se tedy o téma, které je kartografy řešeno čím dál častěji a zajímá velkou skupinu uživatelů,“ uvedla Vondráková.

Se svými přednáškami vystoupí navigátor Josef Kalina, kartograf Českého svazu orientačních sportů Jan Langr, ředitel Kartografie Prahy Jan Ptáček, vedoucí katedry Vít Voženílek a všestranný sportovec Jaroslav Burian z katedry geoinformatiky. „V současné době je registrováno přes 120 účastníků z České republiky i ze Slovenska. Těší nás, že jsou mezi účastníky kartografové, kteří jezdí pravidelně, odborníci, studenti i absolventi. Dochází tak přesně k interakci, která je cílem tohoto semináře,“ dodala Alena Vondráková.

Součástí kartografického dne bude i vzpomínka na zakladatele kartografických dnů Jaromíra Kaňoka, který loni zemřel. „Byl to právě on, kdo myšlenku pravidelného setkávání odborníků z praxe a kartografů společně s Vítem Voženílkem vymyslel a dotáhl do konce,“ upřesnila kartografka.

Kartografický den organizuje katedra geoinformatiky přírodovědecké fakulty spolu s Českou kartografickou společností, sekcí kartografie a geoinformatiky České geografické společnosti a Českou asociací pro geoinformace. Setkání odborníků a studentů je pořádáno každý rok vždy poslední pátek v únoru.