Katedra asijských studií zve studenty k účasti na soutěži „Já/my a Korea“

Studenti korejštiny na UP na oslavě svátku studentů.
Foto: archiv katedry asijských studií FF UP
Pátek 11. leden 2019, 8:00 – Text: Milada Hronová

Zvyšovat povědomí o korejském jazyce, Koreji nebo korejských studiích v Olomouci a současně prezentovat Olomouc a Univerzitu Palackého Korejcům se snaží soutěž Já/my a Korea. Je určena všem studentům Univerzity Palackého.

Korejská sekce katedry asijských studií vyhlásila druhý ročník soutěže „Já/my a Korea“. Znalost korejštiny v této soutěži není nutná, tudíž se jí mohou zúčastnit posluchači kterékoli katedry Univerzity Palackého. Projekty lze až do 20. května doručit v češtině, angličtině nebo korejštině, možná je i kombinace. Výherce získá 25 tisíc korun.

„Rádi bychom, aby studenti byli kreativní, aby pustili otěže představivosti. Mohou uskutečnit happening na veřejném místě a natočené video zařadit do soutěže. Mohou uspořádat například výstavu fotek z Koreje, které pořídili. Takto lze například zpříjemnit prostory některé z kaváren či čajoven. Fotky i video by pak opět mohly být zajímavým soutěžním projektem,“ uvedl Andreas Schirmer z katedry asijských studií.

Dodal, že nápadům se skutečně meze nekladou. Soutěžním projektem se tak může stát i například text, který nějak souvisí s Koreou a který byl publikován v místním tisku. Může to být i prezentovaná zkušenost při spolupráci s některou ze škol, ve které studenti UP učili korejské písmo hangul. Může se soutěžit i s videem, které může obsahovat výuku korejské písničky či jednoduchého tance v mateřské škole.  „Zdá se, že každý projekt vyžaduje video, ale vůbec tomu tak nemusí být. Fantazii meze neklademe,“ dodal jeho kolega Martin Šturdík. Připomněl, že účastnit se soutěže mohou jak jednotliví studenti, tak týmy, které mohou využít studenty oboru Korejština pro hospodářskou praxi i zahraniční posluchače.

Pojem Korea v soutěži zahrnuje jak historickou Koreu, tak oba dnešní korejské státy včetně korejské diaspory. Soutěž však preferuje návrhy týkající se Jižní Koreje a porota, složená z vyučujících UP, členů korejské komunity v ČR i těch, kteří se účastní projektu Seed Olomouc, bude hodnotit především jejich kreativitu, originalitu, dopad na veřejnost i kvalitu zpracování. Bonusové body pak získají ty projekty, jejichž kvalitu zvýšila sponzorská aktivita. 

Případné dotazy i díla adresujte na seed@upol.cz 

 

Zpět