Katedra informatiky udělila Klirovo stipendium za prospěch

Katedra informatiky poprvé předala Klirovo stipendium studentům s nejlepším prospěchem.
Foto: Martina Šaradínová
Středa 12. duben 2017, 16:51 – Text: Martina Šaradínová

Víme, že studium je náročné a ceníme si toho, že dosahujete vynikajících výsledků. Tak by mohl ve zkratce znít vzkaz, který posílá katedra informatiky přírodovědecké fakulty studentům, jimž udělila Klirovo stipendium. Finanční odměnu ve výši 5000 korun získá v každém semestru deset studentů, slavnostní předání se poprvé uskutečnilo dnes.

„Chceme dát najevo, že si vážíme našich nejlepších studentů a víme, že navzdory vysoké náročnosti studia u nás máme i excelentní posluchače. Doufáme, že ocenění studenti to budou brát jako prestižní záležitost. Na základě prospěchu jsou vyhodnoceni dva nejlepší v každém ročníku,“ uvedl vedoucí katedry Radim Bělohlávek.

Stipendisté museli uspět ve velké konkurenci, celkem je na katedře zhruba 500 studentů. „Studium je náročné, takže mám ze stipendia radost. Peníze jsou určitě dobré, současně je to ale i prestižní ocenění, které motivuje,“ prozradil s úsměvem student čtvrtého ročníku Lukáš Medelský. Seznam všech držitelů stipendia je dostupný zde.

Roční náklady na stipendium dosáhnou 100 tisíc korun. Pro letošní rok významnou měrou pomohli sponzoři z řad firem, s nimiž katedra dlouhodobě spolupracuje. „Z této katedry odcházejí komplexní odborníci, kteří mají velkou šanci uspět v profesním životě. Řada z nich pracuje v naší společnosti a podílí se na jejích úspěších. Studenti by měli vědět, že snaha být výborný se vyplácí. Klirovo stipendium je toho důkazem,“ řekl Stanislav Opichal, který sám patří k absolventům katedry a na slavnostním předávání stipendií zastupoval „platinového sponzora“ – společnost Behaim IT Solution.

Spokojenosti zaměstnavatelů s absolventy si vedoucí katedry velmi cení. „Můžeme být hrdí na to, že na našich oborech se daří držet v posledních deseti patnácti letech vysokou úroveň studia. Nechtěli jsme snižovat laťku proto, abychom získali více studentů. Na druhé straně je ale poměrně významné procento těch, kteří nedostudují,“ doplnil profesor Bělohlávek.

Stipendium nese jméno loni zesnulého významného odborníka v oblasti počítačových a systémových věd českého původu George J. Klira. Byl autorem řady významných prací včetně patentů a 17 knih. Za svůj vědecký přínos získal několik čestných doktorátů a dalších ocenění, mimo jiné Bolzanovu medaili Akademie věd ČR za přínos v matematických vědách. V letech 2002 až 2014 několikrát přednášel pro studenty informatických oborů na Univerzitě Palackého, byl členem zkušebních komisí pro obhajoby doktorských prací. Se členy katedry informatiky ho také spojuje několik společně napsaných odborných publikací.