Katedra psychologie hostila dopravní psychology

Foto: archiv katedry psychologie FF UP
Pondělí 28. listopad 2016, 10:30

Katedra psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci hostila 11. 11. 2016 přední odborníky České republiky na dopravní psychologii. V tento den se konal již šestý ročník dopravního semináře, který se letos nesl v duchu tématu „Starších řidičů“.

Dr. Matúš Šucha, dopravní psycholog z Olomoucké katedry psychologie na toto téma uvedl: „Z pohledu posuzování psychické způsobilosti k řízení starších řidičů na sebe narážejí dva koncepty: ochrana veřejného zdraví, v rámci kterého je nutné zajistit, aby starší řidiči nepředstavovali pro společnost (a pro sebe) příliš vysoké riziko, druhým konceptem je kvalita života seniorů, která muže být výrazně snížená, pakliže omezíme mobilitu seniorů (nezpůsobilostí k řízení). Proto je nutno k posuzování psychické způsobilosti starších řidičů přistupovat komplexně a brát v potaz všechny relevantní okolnosti.“

Seminář se věnoval několika důležitým tématům, např. problematice bezpečnosti a mobility, psychologickým aspektům a specifikům u řidičů „amatérů“ stejně jako „profesionálů“, dále pak zdravotní způsobilosti z pohledu praktického lékaře včetně psychologického vyšetření a v neposlední řadě rovněž možností tréninku kognitivních funkcí, které hrají důležitou roli v procesu řízení.

Akce se zúčastnilo téměř sedmdesát odborníků z řad psychologů, lékařů, zástupců autoškol a dalších. VI. ročník semináře dopravněpsychologický seminář psychická způsobilost k řízení se konal pod záštitou poslankyně Evropského parlamentu MUDr. Olgy Sehnalové a ředitele organizace ŽIVOT 90 Mgr. Jana Lormana.

PhDr. Matúš Šucha, Ph.D., vedoucí katedry psychologie FF UP