Katedra romanistiky pořádá největší hispanistickou konferenci svého druhu ve střední Evropě

Loňské setkání. Na snímku Daniel Nemrava, vedoucí katedry romanistiky FF UP a zároveň hlavní organizátor mezinárodní konference romanistů.
Foto: katedra romanistiky FF UP
Středa 2. květen 2018, 11:01 – Text: (red)

Už zítra začne na filozofické fakultě třídenní Mezinárodní kolokvium latinskoamerických studií s podtitulem „Putování pamětí: nové perspektivy v literatuře, filmu a divadle“. Jeho sedmého ročníku se zúčastní kolem stovky literárních vědců a spisovatelů ze 17 zemí včetně USA, Brazílie, Německa, Francie, Argentiny, Mexika a Chile.

„Cílem konference je otevřít diskuzi o ztvárnění paměti a dalších příbuzných konceptech, jakými jsou svědectví nebo zkušenost, včetně polemického neologismu, tak zvané postmemory, v literárním, filmovém a divadelním umění. A zároveň tak otevřít možnosti dalších teoretických perspektiv,“ řekl Daniel Nemrava, vedoucí katedry romanistiky. Konkrétně se podle něj bude diskuze dotýkat tematických okruhů, jakými jsou cesty, přemisťování, návraty, kultura historické paměti a její kritika, paměť a dějiny.

Na Univerzitu Palackého přijedou významní představitelé současné latinskoamerické literatury, mezi něž patří například Kubánec Antonio José Ponte či argentinský spisovatel Federico Jeanmaire. Z vědeckých hvězd přijali pozvání Beatriz Sarlo (Universidad de Buenos Aires), Idelber Avelar (Tulane University) či Julio Premat (Sorbona).

Konference se uskuteční v nově zrekonstruovaných prostorách katedry romanistiky v Křížkovského ulici 10 a v Uměleckém centru UP.   

Zpět